Çalışanların işletmelerdeki yönetsel yalınlık algılarına yönelik bir araştırma
A research on administrative simplicity detection of employees in enterprises
- Tez No: 399371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmelerin kendilerine tahsis edilen kaynakları rasyonel kullanarak yaşamlarını devam ettirebilmeleri büyük oranda yalın yönetim sistemine bağlıdır. Yalın yönetim uygulamaları, işletmelerde birçok unsur ile çok yönlü etkileşim içindedir. Yalın yönetimde başarı, etkin takım çalışması, çalışanların etkili iletişim yetenekleri ve her alanda israftan kaçınılması gibi unsurların uyumlu birlikteliğini gereklidir. Bu çalışmanın amacı, iş yöntemleri ve ortamının, iş gücü ve güvencesinin, iletişimin, motivasyonun çalışanların işletmelerdeki yönetsel yalınlık algılarına göre değerlendirilmesidir. Çalışanların yönetsel yalınlık algılarını belirlemek için öncelikle konu ile ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. İl Özel İdaresi ve Sosyal Güvenlik Kurumunda gerçekleştirilen alan araştırmasında veriler yüz yüze anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma örnekleminin demografik özellikleri ve ölçeğe ilişkin verilen cevapları analiz etmek amacıyla frekans ve yüzde yöntemi kullanılmıştır. Yalın yönetimin alt boyutlarına ilişkin önermelerin aritmetik ortalama ve standart sapmalarını belirlemek için tanımlayıcı istatistik tekniği uygulanmıştır. İki örneklem gurubu arasında ortalamalar açısından fark olup olmadığını belirlemek amacıyla“Independent-Sample t testi”ve ikiden çok örneklem arasında ortalamalar açısından fark olup olmadığını tespit etmek amacıyla“Anova Testi”uygulanmıştır. Araştırmada incelenen, SGK ve İl Özel İdaresinde çalışanların, çalıştıkları kurumlardaki iş yöntemleri ve iş ortamı, iş güvencesi, iletişim ve motivasyona ilişkin önermelere büyük ölçüde katılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Buna göre yalın yönetim uygulamalarının araştırma kapsamındaki kurumlarda önemsendiği yani etkin ve etkili biçimde uygulandığı söylenebilir. Çalışanların işletmelerdeki yönetsel yalınlık algılarının etkinliğinin daha da artırabilmesine yönelik olarak; yetki, sorumluluk ve görevlerin dengeli dağıtılması, çalışanların ödüllendirilmesi, çalışanlara işleriyle ilgili gerekli kararlara katılma imkânın tanınması, çalışanların işleriyle ilgili taleplerinin zamanında karşılanması yararlı olabilir. Yalın yönetim uygulamalarının özellikle devlet kurumlarında etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi, rekabetin yoğun yaşandığı küreselleşen dünyada ilgili kurumlara önemli rekabet üstünlükleri sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Resources allocated to them by the company depends largely on the lean management system to maintain their life using rational. Lean management practices, is multi-faceted interaction with many aspects of business. Lean management success, effective teamwork, effective communication skills and employees of elements such as avoiding waste in all areas of harmonious coexistence is needed. The purpose of this study, the work methods and environment, labor and security of the communication, perception is evaluated according to the administrative simplicity of the motivation of employees in enterprises. Review of the literature on the subject primarily to determine the administrative simplicity perception of employees have been made. İl Özel İdaresi and Sosyal Güvenlik Kurumu administration conducted field research data were collected by face -to-face survey. Frequency and percentage method in order to analyze the responses regarding demographic characteristics and scale of the study sample was used. Descriptive statistical techniques to determine the mean and standard deviation of the propositions related to the dimensions of the Lean management is applied. In order to determine whether the difference in averages between the two sample groups of“ Independent - sample t test ”and more than two samples in order to determine whether the difference in averages“ Anova ”was applied. In the research , SGK and İl Özel İdaresi of employees, business practices and business environment in the institutions they work , job security, have been found to show greater involvement in the proposals for communication and motivation. Accordingly, it considered important that the institutions surveyed said that effective implementation of lean management and effectively implemented. As can be further increase the efficiency of administrative simplicity perception of employees in enterprises ; authorization , distribution of responsibilities and tasks balanced , rewarding employees , recognizing the opportunity to participate in decisions related to employees required to work , to meet the demands on the employees' work time can be helpful . The effective implementation of Lean management practices , especially in public institutions , relevant institutions will be able to provide significant competitive advantages in a globalized world where competition is intense experience