Pursaklar'ın kentleşme süreci
Pursaklar's urbanization process
- Tez No: 399372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN KANTÜRK YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ankara Çubuk arasında yer alan köylerin en eskilerinden biri olan Pursaklar, Ankara İline bağlı bir ilçe merkezidir. Aynı zamanda Pursaklar, Ankara il merkezinin bir bölümünü oluşturmaktadır. Pursaklar'ın kentleşmesinde Ankara'nın sınırları içinde olmasının önemli bir yeri vardır. Çünkü bilindiği gibi Ankara cumhuriyetin ilk yıllarında kesintisiz olarak en hızlı kentleşen şehirdir. Kale ve çevresinde küçük bir kent nüvesi olan Ankara, cumhuriyetin ikinci yarısında kent çevresinde yayılmaya başlamıştır. 1960 yılına kadar yaklaşık 40 kat artan nüfusuyla Ankara Pursaklar'ın da içinde bulunduğu kent çevresine süratle yayılmaya başlamıştır. Ankara'da yaşanan bu kentleşme ve kentlileşme eğilimleri doğrudan Ankara'nın hızlı bir şekilde gelişmekte olan Pursaklar ilçesini de etkilemiştir. 1970 yılı başından itibaren Pursaklar'ın çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlarla nüfusu hızla artmış, 1987 yılında Belediye teşkilatına kavuşarak“belde”sıfatını almıştır. 2008 yılında çıkarılan belediyeler kanunu ile de ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bu tez ile amaçlanan özellikle cumhuriyetin ilanı ile birlikte Ankara'da yaşanan kentleşmeye paralel olarak Pursaklar'daki kentleşme ile benzerlikler ve farklılıklarını ortaya koymaya, kentleşmenin olumlu ve olumsuz sonuçlarını zamana ve mekâna bağlı olarak açıklamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Pursaklar is a district of Ankara where is founded between Ankara, the capital city of Turkey, and Çubuk district of Ankara. Pursaklar is one of the oldest settlement of Ankara for approximately third centuries. Ankara's effect for the improvement of Pursaklar can not be ignored, due to being the nonstop and fastest improved city after the declaration of Republic. Being the city only around the Ankara Castle, settled the surrounding area faster after the second part of the republic. Population of Ankara increased 40 times since the beginning of the Republic to 1960's, surrounding the area also that Pursaklar district is inside. Urbanization and improvement of Ankara, also influenced the improvement of Pursaklar also. Population of Pursaklar, increased with the people that migrate from villages and towns since 1970. Pursaklar changed it's situation by being a small town from a village in 1987 of the district Keçiören. In 2008, Pursaklar became a district of Ankara. In the thesis, the purpose is to declare the differentiations and similarities of the urbanization of Ankara and Pursaklar, and to explainthe advantages and disadvantages of urbanization according to the time and location, since the declaration of the Republic of Turkey.