Kamu İhale Kanunu ve İSTON örneği
Public Procurement Law and example ISTON
  1. Tez No: 399378
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKİM AZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Gelişen dünyamıza paralel olarak toplumsal ihtiyaçlar da artış göstermektedir. Bu ihtiyaçların karşılanmasında devletin rolü azımsanmayacak kadar büyüktür. Toplumun ihtiyaçları, devletin kurumları, kuruluşları ve bunlara bağlı kamu şirketleri aracılığı ile karşılanmaya çalışılmaktadır. Devletin üzerine düşen görevlerini yaparken, ihale temel ilkelerini yani; saydamlık, gizlilik, güvenirlik, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılması, kaynakların yönetilmesinde hesap verebilirlik, bütçede ödeneği bulunmayan ihtiyaçlar için alım yapılmaması vb. dikkate almak durumundadır. Çalışmada ihale kavramı, KİK, temel ilkeler, Kamu İhale Kurumu, ihale usulleri, ihaleye katılım kuralları, ihale yasakları ve ceza sorumlulukları, ihale suçları ve cezaları genel bir perspektifle ele alınarak incelenmiştir. İhale düzenleyen idare çalışanlarına yol göstermek amacıyla İSTON tarafından açık ihale usulü ile gerçekleştirilen Personel Hizmet Alımı dosyası ihale başlangıcından bitişine kadar tüm süreçleri ile değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Ayrıca İSTON tarafından beş yıllık (2009-2013) dönemde yapılan ihaleler istatistiki bir çalışma yapılarak sorulara yanıtlar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Evolving social needs are increasing in parallel to our world. Role of the state is large enough to meet these needs can not be underestimated. The needs of the community, government agencies, organizations, and they are due to be met through public companies. While on duty for the State Public Procurement Law 4734 that the basic principles; transparency, privacy, reliability, effective resources, economic and efficient utilization, accountability in the management of resources, to make purchases without the need for appropriations in the budget must take into account and so on. The concept of tender study, 4734 Public Procurement Law, basic principles, GCC, tender procedures, tender participation rules, procurement bans and criminal liability, tender offenses and penalties were examined in an overall perspective. Performed by open tender procedure by the ISTON Inc. to provide more guidance to the governing authorities Procurement Services Procurement staff working file until the end of the auction are subject to evaluation by the whole process of starting. In addition, five-year term by the ISTON Inc. (2009-2013) made a statistical study conducted at the time the tender was sought answers to questions.