Öğretim elemanlarının sınıf içi iletişim süreci
Process of communication in the clasroom of lecturers
- Tez No: 399408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ EVRAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretim elemanlarının sınıf içi iletişim sürecini nasıl gerçekleştirdiğini derinlemesine inceleyebilmektir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgubilim deseni ile yürütülmüş olup, öğretim elemanlarının sözlü iletişim mesajları incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokulunda görev yapan 4 öğretim elemanından oluşmaktadır. Öğretim elemanlarının gündüz ve gece eğitiminde derslerine girmekte olduğu 2. sınıf öğrencilerinin 10 alan dersi 18 saat (1080 dakika) gözlemlenmiş ve ses kayıtları alınmıştır. Ses kayıtları yazıya döküldükten sonra, toplanan verilerin analizi için, içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Öğretim elemanlarının sınıf içi iletişim süreci; kaynak(öğretim elemanı), kanal(yöntem ve teknikler, kullanılan materyaller) ve alıcı(öğrenci) şeklinde sınıflandırılarak ayrı ayrı analiz edilmiş bulunmaktadır. Ortaya çıkan bulgular katılımcılarla paylaşılarak katılımcı teyidi sağlanmıştır. Araştırmaya katılan öğretim elemanlarının sınıf içi iletişim sürecinde gönderdiği sözlü mesajlar, genel olarak (% 94,95) dersle ilgili mesajlardan oluşmaktadır. Dersin bölümleri dikkate alındığında, öğretim elemanlarının göndermiş olduğu sözlü mesajların % 5,95'i giriş bölümünde, % 86,39'u sunuş bölümünde ve % 7,65'i de sonuç bölümünde yer almaktadır. Alıcı rolünde olan öğrencilerin iletişime katılma yolları; cevap verme (867 defa), görüş bildirme (711 defa), sunum yapma (218 defa), soru sorma (208 defa) ve okuma yapma (30 defa) şeklinde sıralanmaktadır. Bu çalışmada sınıf içi iletişim sürecinin nasıl gerçekleştiği derinlemesine incelenmeye ve açıklanmaya çalışılmıştır. Bu yönüyle konuyla ilgili literatüre önemli katkılar sağlaması beklenmektedir. Konuyla ilgili yapılabilecek çalışmalarda, sözlü iletişimin yanında sözsüz iletişim süreci de incelenebilir. Ayrıca bu çalışmanın benzeri, diğer eğitim kurumları ve kademelerinde de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The arm of this study is to examine how the lecturers carry out the communication process in a detailed way. The study is conducted via phenemonology which is one of the models of qualitative search, and the messages that the lecturers have given verbally are examined. The subject (experimental group) of the study consist of four lecturers which lecture at the university of tourism and hotel management. Ten major area courses of second grade students' that lecturers teach during the day and night training were observed throughout 18 hour. The speech of the lecturers are recorded. After the tape-recording of the classes of the lecturers the data collected is analyzed. The content analysis method is applied to analyze the data obtained from the tape-recordings. The communication process of the lecturers in the class is classified as the source ( the lecturers), the transmitters ( approaches, methods, the techniques, and the materials used) and the receiver ( the students). They are also analyzed separately. In this study, it is tried to explain and investigate in a detailed way how the process of in-class communication occur. So, it ıs expected to contribute much to literature related to the subject. In the reseach and study to be conducted related to the subject, the process of non-verbal communication can be searched besides the process of verbal communication. In addition, the study like that can be applied to other institutions of education and graders.