Hastane bilgi sisteminin SUMI yöntemi ile analizi: Akdeniz Üniversitesi Hastanesi örneği
Analysis of hospital information system by means of SUMI method: Case of Akdeni̇z University Hospital
- Tez No: 399543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Hastaneler, Econometrics, Hospitals
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kullanılan hastane bilgi sisteminin SUMİ (Software Usability Measurement Inventory) yöntemi ile analiz edilmesini amaçlamaktadır. Söz konusu yöntemle hastanede kullanılan hastane bilgi sistemi yazılımı verimlilik, etki, yardımcılık, kontrol edilebilirlik ve öğrenilebilirlik olmak üzere 5 boyutta incelenmiştir. Bu doğrultuda hazırlanan anket formu, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 100 kişiye uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21.0 istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir.Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı t-testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, hastane çalışanlarının kullanılan hastane bilgi sisteminin kullanılabilirliği tüm boyutlarda orta düzeyde olduğu görülmüştür. Buradan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kullanılan hastane bilgi sistemi, çalışanların beklentilerini tam anlamıyla karşılayamadığı, programın geliştirilmesine yönelik girişimlerde bulunulmasına gerektiği önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim that hospital information system used in Akdeniz University Hospital would be analysed by means of SUMI (Software Usability Measurement Inventory). The method and the hospital information system was studied in five categories as productivity, impact, assistantship (yardımcılık), controllability and learnability. A questionnaire prepared in this regard was administered to 100 employees at Akdeniz University Hospital. The data obtained from the scales were computerized and analysed through SPSS 21.0. In the evaluation of data, descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used. Independent sample t test was used for the comparison of the inter group parameters that followed normal distribution in the quantitative data comparison. If there were more than 2 groups in the comparison of the quantitative data, one way AnovaA test was used for the inter group parameters that followed a normal distribution and Scheffe test was used to detect the group that demonstrated the difference. In the light of the research, it was found out that employees' usability of hospital information system was in medium level in all dimensions. It was suggested that attemps need to be made for the development of the program as the hospital information system did not meet the expectations of employees.