Çevrim içi - dışı örgütlenme örüntüleri bağlamında #OccupyChp hareketi
#OccupyChp movement in the context of offline - online organization patterns
- Tez No: 399643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
2010 yılı içerisinde Tahrir protestolarıyla baş gösteren, sonrasında #Occupy Wall Street hareketiyle devam ederek Gezi Parkı eylemleriyle bir kez daha somutlaşan toplumsal mücadele biçimleri; çevrim içi-dışında sergilemiş olduğu ayrıksı nitelikler dolayısıyla toplumsal hareketler ekolojisine damga vurmuşlardır. Bu hareketler politik varlıklarını büyük oranda çevrim içi uzam kanalıyla kurmuş, benimsedikleri“işgal”yöntemiyle çevrim dışına taşmışlardır. Kurumsal siyasetin geleneksel yapılarını reddeden bu hareketler, çevrim içi-dışı örgütlenme örüntüleri bağlamında benimsedikleri 'yataycılık' anlayışıyla öne çıkmışlardır. İşgal hareketlerinin açtığı mücadele patikalarını takip eden irili ufaklı pek çok taban hareketi, mücadele perpspektifi odağı bakımından, bu hareketlerle gündeme gelen çevrim içi-dışı pratikleri yeniden üretmeye çalışmışlardır. Bu taban hareketleri arasındayer alan güncel örneklerden biri de bir işgal hareketi olarak beliren #OccupyChp hareketi olmuştur. Hareket siyasal olanı tabandan gelen enformel yöntemlerle kurmasına karşın, kurumsal siyasete ve formel aktörlerine ikili ilişkiler yoluyla temas etmiştir. Bu tez çalışmasıyla, çevrim içi-dışı iletişim ve örgütlenme pratikleri bağlamında dile getirilen 'yataycılık' anlayışı; toplumsal hareketler ile kurumsal siyaset ve formel öznesi CHP arasında rabıta kuran #OccupyChp hareketi örnek olayı bağlamında incelenmiştir. Açığa çıkan örüntüler bağlamında hareketin yataycılık anlayışını uygulamaktan uzak olduğu, pek çok açıdan kurumsal siyasetin geleneksel dikey yapılanma biçimlerine hakim pratikleri yeniden ürettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unfolded in the course of a series of political praxis began with Tahrir moment in 2010 which was then spread to the US with #Occupy Wall Street and later resumed with Gezi Park occupation; these movements made a mark with regards to social movements ecology with their distinct online-offline qualities. These occupy movements which came to produce their political beings by way of online communication took to streets occupation as means. In doing so, with their opposition towards state and party organizations, theybecame characterized with antihierarchial, antibureaucratic and leaderless organizational ethos namely 'horizontality'. Following the footprints, several grassroots struggles adopted organizational practices displayed by these movements. In conjunction with this, #OccupyChpas an occupation movement became one of the recent political subjects attempting to reproduce these practices. Despite that #OccupyChp movement constituted the political by way of informal means, it engaged with institutional politics and its established actors via bilateral relations. This thesis attempts toanalyse the concept of 'horizontality' with regards to #OccupyChp movement in terms of its online-offline organizational practices and concludes that themovement was far from being horizontal.