Kurumlarda iş etiği ilkelerinin çalışanların gözünde kurumun itibarına etkisi
Influences of business ethic principles to reputation of institutions in the eyes of employees
- Tez No: 399656
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYBARS HAWKS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş etiği ilkelerinin, çalışanların kurumsal itibar algısı üzerindeki etkisinin boyutunun belirlenmesi ve bu konuda kurumlara öneriler sunulmasıdır. Çalışmanın evrenini Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. ve SK Engineering & Construction Co. Ltd. şirketi oluşturmaktadır. İş etiği ve kurumsal itibar ilişkisini ölçmek amacıyla, bu kurumun çalışanları ile anket çalışması yapılmış ve verilen cevaplar değerlendirilerek bir ölçüm yapılmıştır. Çalışma sonucunda iş etiği ve güvenilirlik algısı arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışanların kuruma olan güvenilirlikleri yükseldikçe, iş etiği ilkelerinin işleyişine olan güvenleri de yükselmektedir. Demografik olarak ise, gelir düzeyi yüksek olan çalışanlar, kurum hakkında daha çok bilgiye sahiptirler. Dolayısıyla gelir durumu ve kurum hakkında bilgi sahibi olma arasında pozitif bir ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determination of effect of business ethics' level on the perception of corporate reputation and bringing forward a proposal to corporations. Descriptive survey model is used in this study. Survey form is used as data collection in the research. Target population of the study are Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. ve SK Engineering & Construction Co. Ltd. Corporations. Survey research is done with employees of this institutions on the purpose of business ethics and corporate reputation and replies are evaluated. Meaningful and positively relationship between business ethics and perception of reliability is determined. If perception of reliability is getting increase, perception of business ethics will increase, too. In the demographic perspective, employees that have high income level, they have informed to institutions. So, there is a positive relationship between income level and to be informed.