Mahalle muhtarlıklarının mahalle sorunlarının çözümündeki rolü: Aksaray örneği
Neighbourhood mukhtar's role on neighbourhood's issuexamples of Aksaray
  1. Tez No: 399666
  2. Yazar: SEMİH ASARKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kentlerin en küçük idari birimleri mahallelerdir. Türkiye'deki kentlerde mahallelerin yöneticisi ise muhtarlardır. Mahalle muhtarlıkları Osmanlı döneminde kurulmuĢ ve varlığını bugüne kadar sürdürmüştür. Zamanla görevleri ve işlevleri değişse de kendisine duyulan ihtiyaç değişmemiştir. Çalışmamızda ilk olarak mahalle yönetiminin geçmişinden başlanılarak mahalle muhtarlıklarının kurulmasına kadar olan süreç incelenmiş, daha sonra mahalle muhtarlıklarının kuruluşundan bugüne kadar geçen zamanda ne gibi değişikliklere uğradıkları aktarılmıştır. Cumhuriyet döneminde önce kaldırılmış sonra yeniden kurulmuş olan mahalle muhtarlıklarının bugünkü halini alması için birçok yasal düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemelerden hareketle mahalle muhtarlıklarının yapısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Uluslararası metinlerde yer alan mahalleler ile ilgili bölümlere değinilmiştir. Ayrıca günümüz toplumunda mahallenin önemi de açığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bu nedenle mahalle muhtarlıklarının mahalledeki sorunların çözümünde nasıl bir rol üstlendiklerini görmek amacıyla bir alan araştırması da yapılmıştır. Yapılan alan araştırması kapsamında Aksaray ilindeki toplam on muhtarla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış ve kaydedilen görüşmeler burada aktarılmıştır. Buna göre mahalle muhtarlarının mahalledeki sorunların çözümündeki rollerinin muhtarın kişiliğine göre değişme gösterdiği ancak genel anlamda sorunların çözümünde bir aktör oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ancak aktör olarak üstlendikleri bu rolü hayata geçirmelerinde kendi kişilikleri kadar ilişkide oldukları kurumlarında önemli bir yeri olduğu sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neighborhoods are the smallest governmental units of the cities. Mukhtars are the governors of the neighborhoods in Turkey. This units were established in Ottoman Empire period and they continued their existance since then. Although their tasks and functions had changed in time, the need for neighborhood mukhtars remained. This study begins with the process concerning the history of neighborhood government prior to the establishment of neighborhood mukhtars and followed by the observation of the changes they underwent since their establishment. These governmental units, which were abolished in the first years of Turkish Republic and then reestablished, were subjected to lots of legal regulations to turn them into existing state. The chapters concerning neighborhoods in international texts were touched on. Also, the importance of the neighborhood in modern society was tried to be elucidated. Due to this reason, an area survey was realized so as to see what kind of role neighborhood mukhtars undertake in the resolution of the problems. Within the scope of the area survey, semi-structured in-debt interviews with ten mukhtars in Aksaray were made and recordings were narrated in the text. It is concluded that roles of mukhtars in the resolution of problems change according to the personal qualities of the mukhtars, yet, mukhtars are the actors in the resolution of the problems in general sense. It is also apparent that the institutions mukhtars get in contact are as important as their personal qualities in the process of making actual the role they undertake as actors.