Mahalle ve Türkiye'de mahalle muhtarlığı
Neighborhood and neighborhood authority (Muhtarlık) in Turkey
  1. Tez No: 425422
  2. Yazar: ŞULE NUR ÖZKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mahalleler fiziksel sınırlara ya da sembolik göstergelere sahip ve bu sınırlar içinde ikamet edenler tarafından geliştirilen bir takım sosyal ilişkileri kapsayan, yönetimde alınacak kararlarda etkili oldukları ölçüde de politik nitelik kazanan kent birimleridir. Bu birimlerin yönetimlerine ilişkin yapılacak tartışmaların sağlam temellerde yükselebilmesi için mahalle kavramının farklı açılardan incelenmesi gerekmektedir.Bu yüzden tezin ilk bölümü çeşitli yazınlardaki mahalle değerlendirilmelerine ayrılmaktadır. Buradan hareketle mahallenin sınırları, kent bilimi yazınındaki mahalle söylemleri ve mahallenin toplum bilimsel (sosyolojik) açıdan konumu ortaya konulmakta ve genel anlatımlar mahalle özelinden bir bakış açısıyla irdelenmektedir.Tezin ikinci bölümünde Osmanlı Devleti'nden miras alınan mahalle muhtarlıklarının köy muhtarlıklarıyla aynı dönemde oluşturulmalarına rağmen neden zamanla onlar gibi yerel yönetim organı olamadıklarının sebepleri sorgulanmaktadır. Bu sorgulama Osmanlı Devleti'ndeki mahallelere genel bir bakış ve mahallelerin yönetimlerine ilişkin çözümlemeler ekseninde yürütülmektedir.Genel olarak bu tez, mahallenin farklı açılardan ele alınmadan yönetimine dair sağlıklı kararların alınamayacağı iddiasından yola çıkarak, Türkiye mevzuatında doğrudan kendilerine ait bir kanun bulunmayan ancak yönetim birimi olan mahalle muhtarlıklarının bugünkü konumlarına ulaşmasındaki köşe taşlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Neighborhoods are urban units that have physical boundaries or symbolic indicators and that includes some social relations developed by the residents within the boundaries. Neighborhoods gain their political character depending on their effects on the administration. The term of neighborhood should be examined in various aspects, for a well-grounded discussion about neighborhood administration.Therefore, the first part of the dissertation includes some neighborhood assessments of various literatures. Thus, the boundaries of neighborhoods, discourses of neighborhood in urbanization literature and position of them in sociological views are revealed and general expressions which belongs these literatures are discussed with a specific view of neighborhood. In the second part of the dissertation, there are some discussions about why neighborhood authorities (muhtarlık), which are inherited from Ottoman Empire, are not local administration organization in Turkish administration system like village authorities; although they were established in the same time. This discussion is carried out in the axis of a general view of the neighborhoods in Ottomon Empire and analysises of neighborhood administrations.In general, the dissertation claims that it cannot be healthy decisions about the neighborhood administration, if it is not approached with different aspects of neighborhood. Thus, the dissertation reveals the cornerstones for achieving the present position of neighborhoods, which have not got their own laws in Turkey's legislations although they are administration units.