Locating Turkey in Kazakhstan's Eurasian identity
Kazakistan'ın Avrasya kimliğine Türkiye'nin konumlandırılması
  1. Tez No: 399809
  2. Yazar: DINMUKHAMMED AMETBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu tez Türkiye'nin Kazakistan'daki algısını analiz ediyor. Bunu yaparken ben Uluslararası İlişkiler Teorisi'nin İnşacı yaklaşımını ve Uluslararası İlişkilerin İmaj Teorisi'ni kullandım. İnşacı anlayışa göre, algıyı belirleyen devlet kimliğidir. Bu anlayışa dayanarak, çalışmanın temel argümanı, Türkiye'nin Kazakistan'daki algısının temel belirleyicisi Kazakistan'ın milli kimliğidir. Ülkenin demografik ve jeopolitik koşullarından dolayı, Nazarbayev Kazakistan'ı Avrasya devleti olarak tanımladı. O zamandan beri, merkezinde Kazak-Rus veya Türk-Slav tandem çekirdeği bulunan Avrasyacılık, Kazakistan'ın çoğulculuk ve çok taraflılığını savunan devlet ideolojisi haline geldi. Bu çekirdek iç politikada ülkedeki tüm etnik ve dini grupları etrafına çeker ve birleştirir. Uluslararası ilişkilerde ise bu çekirdek Rusya veya Türkiye'ye doğru çekilmez, tersine Moskova ve Ankara'yı kendine çeken bir merkez haline gelir. Bu şekilde, Avrasyacılık çok vektörlü Kazak dış politikasının felsefi temelini oluşturur. Bu düşünceler çerçevesinde, Türk dünyasının lideri olan Türkiye, Kazakistan'ın Avrasya çekirdeğinin bir tarafını temsil eder. Bu nedenle, Türkiye'nin Kazakistan'daki algısı Kazakistan'ın Avrasya kimliği ile doğrudan ilgilidir. Pratik açıdan bakıldığında, Türkiye'nin Kazakistan'daki algısını ölçmek için algıyı karar verici, elit, genel halk ve uluslararası çevre olarak dört seviyede analiz eden Uluslararası İlişkilerin İmaj Teorisi'ni uyguladım. Bu seviyeleri incelerken çalışmanın temel argümanı, Kazakistan'ın Türkiye algısının olumsuz 'yabancı imaj' ve ''öteki' imaj'dan olumlu 'dost imaj' ve 'kardeş imaj'a doğru gelişmekte olduğudur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation I analyzed Kazakhstan's perception of Turkey in the post-independence period. In my examination, I applied Constructivist as well as the image theory of International Relations. In Constructivist understanding, it is the identity of the state, which determines its perception. Based on this conception, the main argument of the study is that the basic determinant of the Kazakhstan's perception of Turkey is Kazakhstan's national identity. Due to the demographic and geopolitical conditions of the country, Nazarbayev identified Kazakhstan as a Eurasian state. Since then, Eurasianism became a state ideology of Kazakhstan's pluralism and multilateralism at the core of which Kazakh-Russian or Turkic-Slavic nucleus is located. This nucleus at the domestic level pulls and consolidates all ethnic and religious groups in the country. At the international level it does not gravitate towards Russia or Turkey but is a center, which pulls both Moscow and Ankara. In this way, Eurasianism became the philosophical basis for the Kazakh multi-vector foreign policy. In this equation Turkey, the leader of the Turkic world represents one side of the Eurasian nucleus of Kazakhstan. In other words, Kazakhstan's perception of Turkey is directly related to the Eurasian identity of Kazakhstan. In the eventual analysis I used the image theory of international relations in order to measure the Kazakhstan's perception of Turkey. According to the image theory there are four levels of analysis: decision maker, elite, general public, and international levels. Based on the analysis at these levels, I argue that Kazakhstan's perception of Turkey is evolving from a negative 'alien image' and ''the other' image' to a positive 'friend image' and 'brother image'.