Culinary heritage in Turkey cultural policy, official practice and online representation of food culture
Türkiye'de mutfak mirası kültür politikaları, resmi uygulamalar, ve yemek kültürünün online olarak temsili
  1. Tez No: 496067
  2. Yazar: SEDEF ERDOĞAN GIVANELLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu tezin temel amacı somut olmayan kültürel miras yönetimini Türkiye'de mutfak mirası özelinde araştırmak ve dijital medyanın sunduğu olanaklardan yararlanarak ulusal ve uluslararası bağlamlarda kültürel mirasın çağdaş bir şekilde yönetilmesine olan ihtiyaca odaklanmaktır. Bu bağlamda, somut olmayan kültürel miras olarak yemek kültürü dört farklı perspektiften incelenmiştir. Öncelikle, araştırma uluslararası düzeyde, UNESCO ve ilgili organlarının uluslararası anlaşmalarına, politika metinlerine ve politika söylemlerine bakarak somut olmayan kültürel miras yönetimini etkileyen çeşitli faktörlere ışık tutmayı hedeflemektedir. Sonrasında, ulusal düzeyde, araştırma, Türkiye'deki somut olmayan kültürel miras yönetimini tarihsel ve eleştirel perspektiften incelemeyi amaç edinmekte ve Türkiye'de yemek kültürünün gelişimini kamu politikaları ve yönetim stratejileri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Üçüncül amaç olarak, mutfak mirasının ve temsil biçimlerinin dijital mecradaki konumuna odaklanan bu araştırma, dijital çağdaki yemek odaklı içeriği şekillendiren güncel tartışmaları gözler önüne sermektedir. Araştırmanın son kısmı veri analizine ayrılmıştır. Araştırmanın bu kısmı, Türkiye'nin mutfak mirasının dijital mecrada ülkenin resmi web siteleri aracılığı ile nasıl temsil edildiğini analiz etmektedir. Bu bölümde, Türkiye'deki yemek kültürünün resmi kurumlar tarafından Internet üzerinden temsilleri, dijital söylem analizi kullanılarak yorumlanıp analiz edilmiştir. Bu çalışmanın ana bulguları, devletlerin resmi web siteleri aracılığıyla yemek kültürünü temsil biçimlerinin belirli bir toplum ya da kültür hakkında çok şey gösterebileceğini ve dijital medyanın bir ülkenin mutfak mirasını daha geniş kitlelere tanıtmak için güçlü bir araç olduğunu göstermektedir. Türkiye'de yemek kültürü ile ilgili dört resmi web sitesinin analizine dayanan bulgular aşağıdaki şekilde özetlenebilir; Türk devleti dijital alanda ülkenin mutfak mirasını temsil ederken, her bir web sitesinin farklı iletişim hedefleri ve farklı hedef kitleleri nedeniyle farklı bir temsil ve söylem biçimi tercih etmektedir. Mutfak mirası meselesini dijital ortamda somut olmayan kültürel miras yönetimi açısından ele alan bu tez, dört resmi web sitesi incelendiğinde, bu dijital içeriklerde söylem, mutfak mirasının online olarak temsili, bu algıların nasıl oluşturulduğu, desteklendiği ve sorgulandığı, kullanılan dil, dijital platformların ve multimedya verilerinin kullanımı, hedef kitle ve hedeflenen mesajlar açısında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bu tez Türkiye'deki somut olmayan kültürel miras yönetimine ulusal ve uluslararası bağlamlarda odaklanarak, kültürel miras yönetimini, mutfak mirası özelinde, çeşitli perspektiflerden incelemiş ve literatürdeki bu boşluğu kapatmayı hedeflemiştir. Bu tezin diğer bir önemli katkısı ise, somut olmayan kültürel miras yönetimi bağlamında, Türkiye'deki mutfak mirasını resmi web siteleri ve politika metinleri üzerinden analiz eden kapsamlı bir sosyo-kültürel söylem analizi sunmasıdır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research was to investigate the recent raised awareness of intangible cultural heritage management, specifically 'culinary heritage' in Turkey and focused on the contemporary need to manage the cultural heritage in national and international contexts by looking at the opportunities the digital media may offer. Briefly stated, the food culture as an Intangible Cultural Heritage (ICH) was analysed through four different perspectives. First of all, at the international level, the research attempted to crystalize various factors which influence the ICH management in international and policy framework by looking at international agreements, policy texts, and policy discourses of UNESCO and its' relevant bodies. Then, at the national level, the research aimed to provide a detailed understanding of the ICH management in Turkey from historical and critical perspectives in general, and then traced back the development of food culture in Turkey and its relationship with public policies and governing strategies. Afterwards, by locating the culinary heritage and its representations in the digital domain, this research discussed the current debates that shaped the food content in the digital age. Finally, the last part of the research was dedicated to data analysis. This part of the research aimed to analyse the online representation of culinary heritage of Turkey with the use of official websites of the country. More specifically, in this part, the representations of food culture on the Internet by official bodies of Turkey were interpreted and analysed by using Computer- Mediated Discourse Analysis. The major findings of this study indicated that the careful analysis of representation of food culture through official websites of the states could reveal a lot about a specific society or culture and the digital media is a powerful tool to disseminate culinary heritage of the country for a larger audience. Based on the analysis of four food related official websites of Turkey, the findings can be summarized as follow; Turkish state had different focus while representing culinary heritage of Turkey in digital domains due to the different communication objectives of each website had and different audiences each website targeted. This dissertation, which regards the culinary heritage issue from the perspective of intangible cultural management in digital settings concluded that the digital content that was prepared by Turkish state across four food related official websites differ in terms of the discourse, the representation of culinary heritage online, how these perceptions were constructed, promoted and challenged, the language used, the usage of digital platforms and multimedia data, and intended audiences and intended messages. Overall, this thesis is believed to be unique for investigating the cultural heritage management in Turkey from various perspectives, with a central focus on Intangible Heritage Management in a national and international context. Among others, the other major contribution this thesis is to offer a rich socio-cultural discourse analysis of culinary heritage of Turkey that promotes the culinary heritage nationally and internationally by analysing different governmental websites and policy texts in the area of intangible heritage management.