Constructing and deconstructing chivalric Romance and modern fantasy literature
Şövalye romansı ve modern fantastik edebiyatın yapısalcı ve yapıbozucu çözümlemesi
- Tez No: 399821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Her ne kadar türsel, psikanalitik ve sömürgecilik sonrası yaklaşımlar temelde çok farklı olsalar da, her biri ortaçağ şövalye romansı ve modern fantezi türleri arasındaki güçlü bağı göstermede yardımcı olabilir. Bu iki türün türsel analizi ışığında görülüyor ki, modern fantezi, ortaçağ romansının yeniden doğuşudur. Bu ortak türsel elementler içinde, arayış motifi, başka dünyalara yolculuklar, hayali kahramanlar ve dünyalar, aydınlıkla karanlığın mücadelesi, döngüsel olay örgüsü ve çağaşım tekniği, iki tür arasındaki önemli bir ortak özelliğe dikkat çekmektedir: Kimlik arayışı. Bu kimlik arayışı da, metinlerin Lacancı ve Saidci bakış açılarından incelenmesine zemin hazırlamaktadır: Öznellik (Lacancı epistemolojide) ve ulusal belirleyicilerin biçimlendirilmesi (Saidci çerçevede) şövalye romansları, Sir Perceval of Galles (öznel bağlamda) ve Guy of Warwick'de (sosyal bağlamda), ve modern fantezi yapıtı, Belgariad'da (her iki bağlamda) açıkça görülmektedir. Böylece, bu iki tür arasındaki metinlerarasılık, bu kuramsal bakış açılarının çerçevesinde, daha da çarpıcı bir şekilde açıkça ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although generic, psychoanalytic and postcolonial approaches differ in nature, each of them might be helpful in revealing the strong affinity between chivalric romance and modern fantasy. In the light of generic analysis of these two genres, it is apparent that modern fantasy is the generic revival of the chivalric romance. Among these generic features, the quest motif, adventures to the other worlds, imaginary characters/settings and the battle between light and darkness, circular plot pattern and anachronism, highlight a substantial common point between these genres: the quest for“I”. This quest for“I”also prepares the ground to analyse these texts from Lacanian and Saidian vantage points: Subjectivity (in Lacanian epistemology) and configuration of national markers (in Saidian frame) display itself clearly in Sir Perceval of Galles (on a subjective level) and Guy of Warwick (on a social level) as chivalric romances and Belgariad (on both levels) as modern fantasy. Thus, the intertextuality between these two genres is laid bare even more strikingly within these theoretical perspectives.