Language teacher cognition, classroom practices and institutional context: A qualitative case study on three EFL teachers
Dil öğretmeni bilişi, sınıf uygulamaları ve kurumsal bağlam: Üç İngilizce öğretmeni üzerine nitel bir durum çalışması
  1. Tez No: 399822
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Yorumlayıcı bir yaklaşım izleyen bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerin bilişlerinin temel kaynaklarını, sınıf uygulamalarını ve kurumsal bağlamın bu uygulamalar üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma deseninde nitel çoklu durum çalışmasına bağlı kalınarak, çeşitli veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Amaca dayalı örneklem metoduna bağlı olarak, çalışmanın katılımcılarını farklı devlet üniversitelerinin İngilizce hazırlık programlarında çalışan üç İngilizce okutmanı oluşturmuştur. Çalışmanın verileri 2014-2015 akademik yılı bahar dönemi boyunca yapılan üç yarı yapılandırılmış görüşme, her bir katılımcı için dörder saatlik sınıf gözlemini takiben yapılan çağrışım tekniğine dayalı görüşmeler, katılımcıların sınıf içi uygulamaları üzerine yazdıkları yansıtıcı yazımlar ve katılımcıların ders planları ile sınıf içinde kullandıkları materyalleri içeren doküman analizi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ise sistematik bir veri analiz süreci olan kuram oluşturma tekniği kullanılmıştır. Analiz süreci açık kodlama, eksensel kodlama ve seçici kodlama olarak 3 aşamadan oluşmuş ve karşılaştırmalı içerik çözümlemesi kullanılmıştır. Sonuçlar öğretmenlerin geçmişteki dil öğrenme tecrübelerinin, üniversitede aldıkları hizmet-öncesi öğretmenlik eğitiminin, mesleğin ilk yılındaki öğretmenlik tecrübelerinin, geçmişteki kurum ve iş arkadaşlarının ve tüm öğretmenlik tecrübelerinin İngilizce öğretmenlerinin bilişini oluşturan temel unsurlar olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin, bu unsurları içeren bir süreç sonunda dil öğretmeni bilişini oluşturduğu ve bu bilişin tüm sınıf uygulamalarının temeli olduğu görülmüştür. İngilizce öğretmenlerinin sınıf uygulamalarını şekillendiren diğer unsurların öğrenci profili, kurumsal atmosfer, müfredat ve ölçme-değerlendirme uygulamalarını içeren kurumsal faktörler, öğretmenlerin doğaçlama kararları ve ders kitabı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin ders esnasında tüm bu faktörleri göz önüne alarak bir karar verme süreci yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak, öğretmenlerin biliş sahibi olduğu faktörleri kavramsal bir çerçeveye oturtan ve alandaki araştırmacılara rehberlik edebilecek bir araştırma altyapısı hazırlayan bir biliş modeli olan Dil Öğretmeni Biliş Kümeleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the main sources of the participant EFL teachers' cognitions, their classroom practices and the impact of institutional context on these practices. The participants included three EFL instructors working at English preparatory programs of different state universities. The data were collected through three semi-structured interviews, four classroom observations for each participant with follow-up stimulated recall interviews, field notes taken during the observations, reflective journals that were written by the participants on their classroom practices and document analysis including their lesson plans and classroom materials. As for the data analysis, grounded theory design was used as a systematic data analysis process. Based on the narrations of the participants, the results showed that prior language learning experiences, the pre-service education, the years spent as a novice teacher, institutional atmosphere and experienced colleagues in the past and all teaching experiences were the main sources of the teachers' cognition on language teaching and their cognition was also the origin of their classroom practices. The other factors that shaped EFL teachers' practices were found to be the learner profile, institutional factors including the organizational atmosphere, testing and curriculum policies, teachers' improvisational teaching acts, and the course book. It was found out that teachers experienced a decision-making process in which they had to take all these factors into account to decide on their classroom implementations. Based on these findings, the study puts forward a language teacher cognition model, Clusters of Language Teacher Cognition, which not only presented a figurative conceptualization of the elements which EFL teachers had cognition about but also provided a research agenda for both national and international scholars interested in this field.