The relationship among metacognition, reasoning ability and mathematical problem solving performance of ninth grade students
Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin üstbiliş, mantıksal düşünme yeteneği ve matematiksel problem çözme performansı arasındaki ilişki
- Tez No: 399826
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı üstbiliş, mantıksal düşünme yeteneği ve matematiksel problem çözme performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın diğer amacı da üstbiliş ve mantıksal düşünme yeteneğinin matematiksel problem çözme performansını yordama düzeyini araştırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmada kullanılan veriler 2014-2015 akademik yılı ilkbahar döneminin başında toplanmıştır. Çalışmanın örneklemi 578 dokuzuncu sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılar batı ve kuzey Izmir bölgesindeki 17 anadolu lisesinde okuyan dokuzuncu sınıf öğrencileridir. Çalışmada 3 ölçek uygulanmıştır. Birinci ölçek olan Bilişüstü Yeti Anketi üstbiliş düzeyini ölçmek için kullanılmıştır. İkinci ölçek olan Mantıksal Düşünme Yetenek Testi öğrencilerin mantıksal düşünme yeteneklerini ölçmek için kullanılmıştır. Sonuncu ölçek olan Matematiksel Problem Çözme Ölçeği ise öğrencilerin matematiksel problem çözme performansını ölçmek için kullanılmıştır. Katılımcılardan veriler tek seferde toplanmıştır. Bu çalışma nicel bir çalışmadır ve çalışmanın deseni korelasyonel desendir. Verilerin istatistiksel analizi için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre üç değişken arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Hem üstbiliş ve matematiksel problem çözme performansı arasında, hem mantıksal düşünme yeteneği ve matematiksel problem çözme performansı arasında, hem de üstbiliş ve mantıksal düşünme yeteneği arasında güçlü, pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca üstbiliş ve mantıksal düşünme yeteneği, matematiksel problem çözme performansını istatiksel olarak anlamlı olarak yordamaktadır. Üstbiliş ve mantıksal düşünme yeteneği, matematiksel problem çözme performansının yüzde 54'ünü açıklamaktadır. Bu sonuçlara dayanarak, üstbiliş, mantıksal düşünme yeteneği ve matematiksel problem çözme performansının sınıflarda vurgulanması önerilmektedir. Ayrıca, çalışmada bulunan ilişkiye dayanılarak üstbiliş ve mantıksal düşünme yeteneğinin problem çözmeden ayrı tutulmaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to search the relationship among metacognition, reasoning ability, and the mathematical problem solving performance. Another purpose is to search the role of metacognition and reasoning ability on the prediction of mathematical problem solving performance. For this, the participants were the 578 ninth grade students who are at public Anatolian high schools in Izmir. There were three instruments. The first instrument was conducted for measuring metacognition; namely junior Metacognitive Awareness Inventory (jMAI). The second instrument was conducted for measuring reasoning ability; namely the Test of Logical Thinking (TOLT). The final instrument was conducted for measuring mathematical problem solving performance namely Mathematical Problem Solving Instrument. The design of the study is correlational model. For data analysis standard multiple linear regression was conducted. According to the results of the study, there was a significant, strong, and positive correlation between metacognition and mathematical problem solving performance. There was a significant, strong, and positive correlation between reasoning ability and mathematical problem solving performance. Also there was a significant, strong, and positive correlation between metacognition and reasoning ability. Moreover metacognition and reasoning ability significantly predicted the mathematical problem solving performance of the students. The metacognition and reasoning ability predicted and explained 54 percent of the mathematical problem solving performance of the students. Based on the result of the study, the relationship among metacognition, reasoning ability, and problem solving should be emphasized in the classrooms. Moreover, metacognition and reasoning ability should not be perceived as independent from problem solving.