The role of emotions and emotion regulation in the system justification process
Sistemi meşrulaştırma sürecinde duygu ve duygu düzenlemenin rolü
  1. Tez No: 399835
  2. Yazar: NEVİN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER, PROF. DR. JOHN T. JOST
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Sosyal psikolojide duygu ve duygu düzenlemesi üzerine yapılan çalışmalar genelde birey ve grup düzeyindeki duygulara odaklanmaktadır (e.g., Frijda, 1986; Gross, 2014; Halperin, 2014; Smith, Seger, & Mackie, 2007). Bununla beraber, duyguların birey ve toplum üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için mikro, makro ve yapısal etkileri de içeren sistem-düzeyindeki dinamikler de incelenmelidir. Sistem-düzeyindeki analizi benimseyen Sistemi Meşrulaştırma Kuramı (Jost, Banji, & Nosek, 2004), biliş, motivasyon, davranış ve duyguyu sistem-düzeyindeki süreçler bağlamında kavramsallaştırmıştır. Sistemi meşrulaştırma kuramı temel alınarak, bu çalışmanın amacı, sistemin bazı özelliklerinden ortaya çıkan, sosyal sistemi destekleyen ya da buna karşı çıkan sistem-temelli duygulara (Solak, Jost, Sümer, & Clore, 2012) empirik destek sağlamaktır. Ayrıca, mevcut çalışmanın diğer bir amacı da, sistem duygularının düzenlenmesinde sistemi meşrulaştırma sürecinin etkilerini incelemektir. Söz konusu iki araştırma amacı doğrultusunda, sistemi meşrulaştırmanın duygu ile ilişkili temellerinin daha iyi anlaşılması için dört araştırma yapılmıştır. Çalışma 1 ve Çalışma 2'de, sistemi meşrulaştırma eğilimi Amerika ve Türkiye örneklemlerinde bireysel bir fark değişkeni olarak ölçülmüştür. Çalışma 3'de, araştırma hipotezleri 2013 Gezi Olayları bağlamında test edilmiştir. Çalışma 4'te ise sistemi meşrulaştırma motivasyonu deneysel olarak manipüle edilmiştir. Mevcut çalışma, sistem-düzeyindeki duyguların üç özelliği hakkında empirik destek sağlamıştır. Bu özellikler şunlardır: (I) sistem temelindeki duygular kişinin sosyal yapıdaki“yeri”ni yansıtır; (II) sistem temelli duygular kişinin sosyal düzen hakkındaki öznel değerlendirmelerini yansıtır; ve (III) sistem düzeyindeki duygular sistemin istikrarına ve değişimine yönelik sistem düzeyindeki eğilimleri ve davranışları etkiler. Ayrıca, duygu düzenleme sratejileri sistemi meşrulaştırma eğilimleri ve sistem-düzeyindeki duygular arasındaki ilişkileri etkilemektedir. Çalışmanın mevcut yazına katkısı tartışılarak, gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies of emotions and emotion regulation from the social psychological perspective have been dominated by two general approaches, namely, individual and group-based research perspectives (e.g., Frijda, 1986; Gross, 2014; Halperin, 2014; Smith, Seger, & Mackie, 2007). Considering that emotions cannot only be limited to the individual- and the group-level contexts, the system-level dynamics (Stangor & Jost, 1997) should be examined to better understand their impacts on both individual and society. Drawing on system justification theory (Jost, Banaji, & Nosek, 2004), the current study has attempted to provide empirical evidence for the characteristics of system-level emotions (Solak, Jost, Sümer, & Clore, 2012). Moreover, the present study was aimed to examine how system justification affects the regulating ways of emotions evoked by the system-level context. In doing so, in Study 1 and Study 2, system justification motivation was measured as an individual difference variable in the US and Turkish samples, respectively. In Study 3, the study hypotheses were tested during the 2013 Gezi Protests, and in Study 4, system justification motivation was experimentally manipulated. The current study provided empirical evidence for the characteristics of system-level emotions. These are system-based emotions (I) reflect standing in the social order, (II) reflect appraisals of the social order, (III) affect action tendencies and behaviors. Moreover, it was demonstrated that emotion regulation strategies affect the relationship between system justification and system emotions. The implications and contributions of the study were discussed.