Analysis of Turkey National Football Team's performance during FİFA world cups and UEFA European Championships
Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın FİFA dünya kupaları ve UEFA Avrupa Şampiyonalarındaki performansının analizi
- Tez No: 399865
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın üç amacı bulunmaktadır. Bu amaçlar a) Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın 2014 FIFA Dünya Kupası elemelerinde oynadığı“resmi-hazırlık”ve“puan aldığı-alamadığı”maçlardaki teknik ve fitness parametrelerinin analizidir, b) Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın son yedi şampiyonadaki performansının incelenmesidir, ve c) Türkiye Milli Futbol Takımı'nda görev yapan teknik direktörlerin Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın son yedi şampiyonadaki performansı hakkında bakış açılarının değerlendirilmesidir. Çalışmanın ilk amacı için, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın teknik ve fitness parametreleri, spor performans programı Amisco Pro® ile analiz edilmiştir. İkinci amaç için, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın son yedi şampiyonadaki peformansı bir veri tabanı oluşturularak incelenmiştir. Üçüncü amaç için, Türkiye Futbol Federesyonu'nda görev alan yedi antrenör'ün yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile A Milli Takım'ın son yedi şampiyonadaki performansı değerlendirilmiştir. Teknik analizlerin sonucuna göre, Milli Takım 2014 FIFA Dünya Kupası elemelerinde oynadığı hazırlık maçlarında ileri pas sayısı ve resmi maçlarında 3. bölgeye giriş sayısı daha fazladır. Buna ek olarak, A Milli Takım'ın tüm“resmi-hazırlık”ve“puan aldığı-alamadığı”maçlarda rakiplere oranla top hakimiyeti daha fazladır. Milli takımın fitness parametrelerine bakıldığı zaman, kaybedilen maçlarda Milli Takım'ın daha az sprint mesafesi ve yüksek şiddette koşu mesafesine sahip olduğu görülmektedir. Son yedi şampiyonanın veri tabanı incelendiği zaman, Milli Takımın oyuncu ve teknik ekibinin, alınan puanların ve gol atılan dakikaların farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada yer alan Milli Takım antrenörlerine göre; Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın performansının artırılması için oyuncu gelişimi, antrenör eğitimi, ve alt yapıların iyileştirilmesi gibi konulara önem verilmesi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was three fold: a) examining the technical and fitness parameters of Turkey National Football Team during the FIFA World Cup 2014 qualifying round for“friendly-official matches”and“matches of earning point(s) and lost”, b) analyzing the performance of Turkey National Team in the last seven championships, and c) analyzing the perspectives of National Football Team's coaches on Turkey National Team in the last seven football championships. For the first purpose, the Turkey National Team's technical and fitness parameters were observed via Amisco Pro® tracking system. For the second purpose, a database was established for the last seven championships to analyze the performance of Turkey National Team. For the third purpose, 7 coaches working at the Turkish Football Federation were participated in the study. Semi-structured interviews were conducted to analyze football coaches' perspectives on the National Football Team. Results showed that the National Team had more total forward pass in friendly matches, more final third entries in official matches, had more ball possession than the opponent in all of friendly-official matches, and for the matches of earning point(s) and lost. In terms of fitness parameters, the Team had less sprint distance and high intensity distance with ball in the lost matches. It was also found that football players' experience level, technical staff experience, points and scoring minutes of Turkey National Team were different in the championships. In order to enhance Turkey National Team performance, player development system, coach education and strong infrastructure opportunities should be developed according to the Turkey National Team Coaches.