The role of episodic and semantic memory on exam performance among freshmen and senior students in psychology
Psikoloji bölümü birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin epizodik ve semantik bellek kullanımının sınav başarısı üzerindeki rolü
  1. Tez No: 560334
  2. Yazar: NUR ELİBOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı epizodik ve semantik bellek kullanımının sınav başarısı üzerindeki rolünü soru çeşidi ve yaş faktörlerini de göz önünde bulundurarak sınavdan hemen sonra ve beş hafta sonra olmak üzere iki farklı zaman diliminde incelemektir. Üniversite birinci ve dördüncü sınıf öğrencileri final sınavından örnek sorulardan oluşan bir anket doldurmuşlardır ve katılımcılara soruları yanıtlamalarını sağlayan bilginin kaynağı sorulmuştur. Yani epizodik bellek ile ilişkili olarak o bilgiyi öğrendikleri anı hatırlıyorlar mı, yoksa semantik bellek ile ilişkili olarak o bilgiyi öğrendikleri anı hatırlamadan sadece biliyorlar mı? Öğrenciler final sınavından hemen sonra ve sınavdan beş hafta sonra çalışmaya katılmışlardır. Sonuçlar gösteriyor ki, dördüncü sınıf öğrencilerinin epizodik bellek kullanımı birinci sınıf öğrencilerinden daha fazladır. Ayrıca, birinci zaman dilimindeki epizodik bellek kullanımı ve yaş olgusal sorularda daha fazla doğru cevapla ilişkiliyken, yaş uygulamalı sorularda doğru cevap sayısını yordamamaktadır. Ek olarak, birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin olgusal ve uygulamalı sorulardaki epizodik bellek kullanımı beş hafta içerisinde azalmıştır. Semantik bellek kullanımındaki değişikliğe baktığımızda, sadece dördüncü sınıf öğrencilerinin uygulamalı sorulardaki semantik bellek kullanımı beş hafta içerisinde artış göstermiştir. Son olarak, ikinci zaman dilimindeki epizodik ve semantik bellek kullanımının sınav başarısıyla olan ilişkisine bakılmıştır. İkinci zaman dilimindeki epizodik ve semantik bellek ve yaş olgusal sorularda doğru cevap sayısını yordarken, hiçbir değişken uygulamalı sorular için doğru cevap sayısını yordamamıştır. Bulgular kısıtlamalar, katkılar ve implikasyonlar doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to examine the role of episodic and semantic memory on exam performance, while considering type of the question and age at two time points; right after the exam and five weeks later. Freshmen and senior students were asked to complete a questionnaire consisted of exemplar questions from final exams, and they were asked whether they remembered the specific learning episode corresponding to episodic memory, or they knew the information without remembering the learning episode corresponding to semantic memory. Participants were assessed right after final exams at Time 1, and after five weeks at Time 2. We found that the use of episodic memory was significantly higher for senior students. Moreover, greater episodic memory use at Time 1 and age predicted higher accuracy for factual questions, while age did not significantly predict accuracy for applied questions. Furthermore, freshmen and senior students' use of episodic memory decreased from Time 1 to Time 2 both for factual and applied questions. While considering the change in the use of semantic memory, only senior students' use of semantic memory for applied questions increased after 5 weeks. Finally, we looked at the use of episodic and semantic memory at Time 2, regarding their relation to exam performance. We found that the use of episodic and semantic memory at Time 2, and age predicted greater accuracy for factual questions whereas none of the variables significantly predicted exam performance for applied questions. The findings were discussed in line with limitations, contributions and implications.