A study on development of prospective middle school teachers' competence of posing mathematical literacy problems
Ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematik okuryazarlık problemleri üretme becerilerinin geliştirilmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 710238
- Danışmanlar: PROF. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematik okuryazarlığı problemleri üretme becerilerini, tasarlanmış bir eğitim boyunca incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya katılmaları için Ankara ilinde bir devlet üniversitesinde okuyan 3 öğretmen adayı amaçlı örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın verileri 2019-2020 öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Veriler eğitim birimleri boyunca yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğretmen adaylarının ürettiği matematik okuryazarlık problemleri, bir açık uçlu anket ve alan notları aracılığıyla toplanmıştır. Öğretmen adaylarının matematik okuryazarlığı problemleri üretme becerilerindeki değişim veya gelişmeleri gösteren veriler, PISA 2012 Matematik Çerçevesinde (OECD, 2013) tanımlanan üç matematik okuryazarlığı boyutuna (matematiksel süreç, matematiksel içerik ve bağlam) göre analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, öğretmen adaylarının araştırma sonunda yazdıkları matematik okuryazarlık problemlerinde, araştırmanın başında yazdıkları problemlere göre daha çok çeşitte matematiksel süreç ve matematiksel içerik kullandıklarını göstermiştir. Dahası, öğretmen adaylarının çalışmanın sonunda daha üst düzey matematiksel yeterlilikler içeren, bilişsel olarak daha karmaşık matematik okuryazarlığı problemleri oluşturdukları tespit edilmiştir. Buna ek olarak, öğretmen adaylarının, araştırma sonunda yazdıkları problemlerinde, günlük hayat bağlamı kullanım düzeyi ve özgünlük açısından daha uygun gerçek yaşam bağlamları oluşturdukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate competence of prospective middle school mathematics teachers to generate mathematical literacy problems throughout a designed instruction. Participants of the study, who are three prospective teachers from a public university in Ankara, were selected via purposive sampling. Data of the study were collected in the spring semester of 2019-2020 academic year. Semi-structured interviews, mathematical literacy problems generated by the prospective teachers, open-ended questionnaire and field notes were used to collect the data throughout instructional units. The data which indicate the changes or developments in competence of prospective teachers to generate mathematical literacy problems were analyzed according to three mathematical literacy dimensions (mathematical process, mathematical content and contexts) defined in PISA 2012 mathematics framework (OECD, 2013). The findings of the study demonstrated that prospective teachers used more mathematical processes and mathematical contents in their mathematical literacy problems at the end of the study with respect to their initial problems written at the beginning of the study. Moreover, they constructed cognitively more complex mathematical literacy problems that require students to use multiple mathematical competencies in higher degrees at the end of the study. In addition to that, they constructed more proper real-life contexts in terms of the level of context use and authenticity in their final problems.