Parent involvement self-efficacy beliefs of pre-service early childhood teachers with respect to general self-efficacy beliefs and perceived barriers about parent involvement
Öğretmen adaylarının aile katılımına yönelik öz-yeterlik inançlarının genel öz-yeterlik inançları ve aile katılımına yönelik bariyer algıları ile ilişkilendirilmesi
- Tez No: 399982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma üç temel amaçtan oluşmaktır: (1) Öğretmen adaylarının genel öz-yeterlik inançlarını, aile katılımına ilişkin öz-yeterlik inançlarını, aile katılımına yönelik bariyer algılarını ve aile katılımı uygulamalarına ilişkin becerilerine yönelik öz-değerlendirmelerini belirlemek (2) Aile katılımı dersinin öğretmen adaylarının aile katılımına ilişkin öz-yeterlik inançları üzerinde anlamlı değişime sebep olup olmadığını incelemek, ve (3) Öğretmen adaylarının genel öz-yeterlik inançlarının ve aile katılımına yönelik bariyer algılarının onların aile katılımına ilişkin öz-yeterlik inançları üzerinde yordayıcı etkisini incelemek. Bu çalışmanın verileri dört devlet üniversitesine ve bir özel üniversiteye devam eden 601 üç ve dördüncü sınıf öğretmen adaylarından toplanmıştır. Veriler 2014-2015 eğitim-öğretim yılı güz döneminde üç ayrı ölçek uygulanarak toplanmıştır: Aile Katılımına İlişkin Öz-yeterlik Ölçeği, Genel Öz-yeterlik Ölçeği ve Aile Katılımına Yönelik Bariyer Ölçeği. Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi sonuçları, ölçeğin öğretmen adaylarının aile katılımına ilişkin öz-yeterlik inançlarını ölçmek için geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Betimsel istatistik sonuçlarına göre öğretmen adaylarının orta düzeyde genel öz-yeterlik inançlarına, aile katılımına ilişkin yüksek öz-yeterlik inançlarına ve yüksek bariyer algılarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının aile katılımı uygulamalarına ilişkin becerilerini orta düzeyde değerlendirdikleri sonucuna varılmıştır. Sonuçlar aile katılımına ilişkin ders alan ve almayan öğretmen adaylarının aile katılımına ilişkin öz-yeterlik inançları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ayrıca, genel öz-yeterlik inançlarının aile katılımına yönelik öz-yeterlik inançları üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisi olduğu sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were; (1) to investigate pre-service early childhood teachers' general self-efficacy beliefs, parent involvement self-efficacy beliefs, perceived barriers to parent involvement and self-reported skills in implementation of the parent involvement strategies, (2) to examine whether parent involvement self-efficacy beliefs of pre-service early childhood teachers differ with respect to taking part in a course on parent involvement, and (3) to explore the predictive impact of pre-service early childhood teachers' general self-efficacy beliefs and perceived barriers to parent involvement on their parent involvement self-efficacy beliefs. The participants of the study were 601 third and fourth year early childhood teacher candidates attending four public and one private universities in Ankara. Data was collected in the fall semester of 2014-2015 academic year using the following three scales on; the General Self-efficacy Beliefs, Assessment of Parent Involvement Efficacy, and Barriers to Parent Involvement. The results of the exploratory and confirmatory factor analyses revealed that the Turkish version of the Assessment of Parent Involvement Efficacy Scale is valid and reliable in terms of determining pre-service teachers' parent involvement self-efficacy beliefs. Pre-service early childhood teachers were found to have moderate general self-efficacy beliefs, high parent involvement self-efficacy beliefs, and high perceived barriers to parent involvement. The results indicate that pre-service early childhood teachers' parent involvement self-efficacy beliefs do not differ with respect to taking part in a course on parent involvement. Moreover, the multiple regression analysis demonstrated that general self-efficacy beliefs have a predictive impact on parent involvement self-efficacy beliefs.