Adana ili lise öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıkları
- Tez No: 40056
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
95 VIII. ÖZET Bu araştırma Adana ili lise öğrencilerinin boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, sosyo ekonomi düzeyi farklı beş liseden tesadüfi yöntemle seçilen 288 (Kız-Erkek) öğrenci üzerinde uygulanmışar. Araştırmayla ilgili verileri toplamak amacıyla, önce literatür taraması yapılmış, Belirlenen sorunlar önce açık uçlu olarak 40 kişilik gruba denenmiş Ye elde edilen seçenekler konunun uzmanlarıyla da görüşülerek anketE son şekli verilmiştir. istatistiksel işlemler olarak, her soruya verilen cevapların, frekans ve yüzdeleri alınmış ve bazı soruların aralarındaki anlamlılfe sınaması için X2 (Khi-kare) uygulanmıştır. Arasormayia elde edilen bulgular aşağıda özetlenerek verifrrnisbr. 1. Lise öğrencilerinin büyük br kısmının boş zamanını değertendBTnediği, 2. Boş zamanını değerlendirenlerde tee evde televizyon seyrederek geçirenlerin çoğunlukla olduğu, 3. En fazla tercih edilen etkinliğin oyun Ye spor olduğu, 4. Uygun ortam obnaması ve derslerin yoğunluğunun boş zamanlan değerlendirmede önemli etken olduğu, 5. Boş zaman etkinlilerine katılanların çoğunlukla dinlenmek, spor yapmak Ye ortam değiştirmek amacında oldukları, 6. Etkinliklere katılmada kimseden etkilenmeyen ve seçırılerini kendileri yapanların büyük çoğunlukta olduğu, ?. Etkinliğe katıldığı arkadaşlarının değişi çevrelerden olduğu, 8. Etkinliklere katıldıkları arkadaşlarının kendileriyle benzer görüşü paylaşmalarına çok önem verdikleri,96 9. Etkinliklerin dersleri olumsuz etkilemediği, 10. Etkinliklerin zihinsel dinlenme ve kendine güveninin artmasına katkıda bulunarak derslerini olumlu etkilediği, 11. Katıldığı etkinlilerin günlük yaşantıyı olumsuz etkilemediği, 12. Ailelerin etkinliklere katılmada yönlendirici i görev yapmadıkları, 13. Okullardaki etkinlilerin yetersiz olduğu, 14. Okullarda tesis malzeme eksikliği ve yöneticilerin ilgisizliğinin ön planda okluğu, 15. öğrencilerin okullarında genetikle spor, gezi ve tiyatro gibi etkinliklerinin düzenlenmesini istedikleri, 16. Etkinliklere kadimi arttırmak için çeşitlerin artırılması ve yararlarının anlatılması gerektiği, 17. Erkek Öğrenciler boş zamanlarında çoğunlukla spor yaparken, kızlarda televizyon seyretmenin ilk sırayı atmakta olduğu, 18. Anne babanın mesleği ye eğitimi ile ailenin boş zamanlan değerlendirme konusuna yaklaşımı arasında anlamlı bağımlılık bulunmadığı, 19. Ailelerin ekonomik durumunun öğrencilerin katıldığı etkinliklerini belirmede önemli rol oynadığı, 20. Öğrencilerin akademik başarısıyla boş zamanlan değerlendirme durumu arasında, anlamlı bağımlılık olduğu, dersleri iyi ve çok iyi olanların genellikle boş zamanlarını yeterince değerlendirdiği, dersleri çok iyi olmayanların boş zamanlarını yeterince değerlendiremediği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
97 IX. ABSTRACT This resarch has been done wfth the purpose to evaluate the free time customs of the high school students in Adana. The research has been done on 288 (boys-grls) from dfferent high schools with different socia-economic states, by using the random method. Aiming to establish the date, ergarding this research, frst of all, the bibliography has been researched. Then, the questions have been asked to a group of 40 students. The alternatives that showed up, together wth the opinions of a gjoup of specialists, got to the statement of the final questional. For every question that has been asked, the statistical frequence and per cent has been calculated. Also statistically significant differences had been done by using X2 test The data that were established by this research are as follows : 1. A large part of the high school students dont evaluate thefr- free fame. 2. The part of the high school students that evaluate ther free time, does this by watching television. 3. The most prefered way of spending free-time is game and sports. 4. The mon-existence of a good environment and the intensfied proojamme of study, negatively influences the evaluation of free time. 5. Most of the students that take part to tiie evaluation of free time, does this for resting, practicing sports and changing of the envronment 6. Most of the students were not influences by anybody in their choices. 7. The friends that they were together with, were coming from dBferent neighbourhoods. 8. R: was very important when choosing friend that they share the same opinions. 9. The activities did not negatively influence the school programme. 10. The activities positively influenced school programme by gaining mental resting and self-confidence. 1 1. The activities did not negatively influence the dairy style of life.98 1 2. The families dldnt play an active role to the participation at the activities. 1 3. The activities at school are not enough. 14. The loss of materials in schools and the careness of the leaders are on the fist plan. 1 5. In üıeir own schools students want to organize sports, tips and theatral acövBJes. 1 6. With the aim of enlarging the participation, more activity types have to be organized and their influences have to be explained. 1 7. Most of the boys in ther free time practice sports, most of the girls in their time watch television. 1 8. No statistical value has been found between the professions of the parents and their education and their support 1 9. The economic state of the family plays a great role in the cnosing of the activities. 20. There is a connection between the students' succes and the evaluation of free time the students that are good and very good at school in general evaluate ther free time well enough. Stundente that are not very good at school do not evaluate their free time well enough.