İşitme engelli okul öncesi çocukların işitsel uyarıyı algılama, bellekte kodlama, motor hareketlere dönüştürme ve verbal işleme geçirebilme yeteneklerinin değerlendirilmesi
Ability of perception, coding at memory and transformation the auditory stimulus to verbal statements and motor movements on preschool hearing-impaired children
- Tez No: 40142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Odyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda, işitme engelli okul öncesi çocukların işitsel uyarıyı algılama, bellekte kodlama, motor hareketlere ve verbal ifadeye dönüştürebilme yeteneklerinin değerlendirilmesi amacıyla iki ayrı uygulama yapılmıştır. Birincisi; çocukların özbakım, motor, bilişsel, sosyal ve dil gelişim alanlarının değerlendirilmesini, ikincisi ise; farklı tınıya sahip olan sesleri (bebek, köpek ve araba)“ dinleme ”, 11 isimlendirme“ ve ”resimlerinin çizimi“ m* içermiştir. Uygulamalara, Ankara İli merkezinde faaliyet gösteren üç işitme engelliler merkezinden, 6 yaşında (60-72 aylar arasında), ileri derece, çok ileri derece ve köşe tipi işitme kaybına sahip, işitme cihazı kullanan, özel eğitimde işitsel ayırdetme dönemini geçmiş ve işitme engeli dışında ek bir özürü olmayan çocuklar ile yine aynı yaş grubunda, normal işiten ve anasınıfına devam eden çocuklar alınmıştır. Elde edilen sonuçlarda genel olarak, işitme engelli çocukların bütün gelişim alanlarındaki basan yüzdeleri normal işiten çocuklara göre daha düşük bulunmuştur. Üç ayrı ”tin“ da dinletilen bebek, köpek, araba seslerinin psikofizik algılanması, ayırdedilmesi ve isimlendirilmesinde işitme engelli grup normal işiten gruba göre daha az başarılı bulunmuştur. Ancak, işitme engelli alt gruplarda ise, işitme kaybının artımına bağlı olarak isimlendirme başarısı düşme göstermiştir. Çalışmamızda özellikle ”dinlenilen sesi isimlendirmede " işitme engellilerde aile eğitimi alan, erken yaşta işitme cihazı kullanan, özel eğitime başlayan ve okul öncesi eğitimi alanlar bunların karşıt gruplarına göre daha başarılı bulunmuştur. 93Bütün olarak ele alındığında, çalışmamızdan elde edilen sonuçlar; işitme engelli çocuklarda normale yakın gelişimi sağlamada erken tam, total rehabilitasyon ve okul öncesi normal işitenlerle entegrasyonun önemini ve gerekliliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study two different tests were applied on preschool hearing impaired children in order to evaluate their ability of perception, coding at memory and transformation the auditory stimulus to verbal statements and motor movements. The first test included the evaluation of selfcare, motor, cognitive, social and language development areas. The second test included“ listening ”,“ naming ”and“ drawing ”sounds (baby, dog and car) which has a different kinds of frequency (pitch). 21 hearing impaired children from 3 different rehabilitation centers in Ankara participated in our study. The children had severe, profound or corner type of hearing loss. They had hearing aids and passed from auditory discrimination stage of auditory rehabilitation. The children who had hearing impairments didn' t have any other handicaps. As a control grup 21 normally hearing children who attend to preschool were involved in our study. As a result of our study the hearing impaired group had lower percentage of success at all of the developmental areas than the normally hearing group. The normally hearing group was more successful than the hearing impaired group at naming, discriminating, and percepting psycho-physically the“ baby ”,“ dog ”and“ car ”sounds which has a different kinds of frequency (pitch). However, in the subgroups of hearing impaired children the success of naming decreased depending on the degree of hearing impairment. 95The hearing impaired children who attend family counselling programs, wear hearing aids at a very young age, attend special education programs and preschool education were particularly more successful than the opposite groups. As a conclusion, the results from our study show that the early detection of hearing loss, attending a total rehabilitation program and entegration with normally hearing children are important developments at hearing impaired children.