Zübeyde Hanım Doğumevi'nde doğum yapan kadınların neonatal tetanos hakkında bilgi, tutum ve davranışları
  1. Tez No: 40181
  2. Yazar: NİHAL BABALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
BOLUM 8 ÖZET Zübeyde Hanım Doğumevi'nde 20 Nisan - 20 Mayıs 1992 tarihleri arasında doğum yapan, ayrı odalarda yatan ve her odadan görüşmeyi kabul eden bir kadınla görüşülerek NT konusunda bilgi, tutum ve davranışlarını inceleyen tanımlayıcı bir araştırma yapılmıştır. Toplam 182 kadına anket uygulanmıştır. Buna göre; - DÖB alan kadınların yeterli oranda TT ile aşılanmadığı, - Aşılanmama nedenleri arasında hizmete ulaşamama ile sağlık personelinin çeşitli nedenlerle aşı yapılmasına gerek görmemesinin ilk sıralarda yer aldığı, - Kadınların % 37'sinin aşılı olduğu halde, % 2.7'sinin tetanos aşısının yararını bildiği, - Çekirdek ailedeki kadınların bilgi düzeyinin geniş ailedeki kadınlardan daha yük sek olmasına rağmen, aşılanan kadınların geniş ailelerde daha fazla sayıda olduğu, - NT ile ilgili tüm bilgi tutum ve davranışlarının eğitim düzeyinin artmasına bağlı olarak olumlu geliştiği, - DÖB hizmetlerinin alınıp alınmaması, ya da alındığı sağlık kurumunun NT ile ilgili bilgi düzeyini ve aşılanma oranını etkilediği, - Kadınların % 6'sının yenidoğan bebeğini uygun toprak bulduğu takdirde toprak la kundaklayabileceği tesbit edilmiştir. Hastanede kalış süresinin ortalama 2.5 günün altında olduğu da gözönüne alı narak, doğum yapan kadınlara hastanede yattıkları süre içerisinde verilecek bilgi / mesajlar arasında; - DÖB'in önemi, - Gebe TT aşıları, - Yenidoğanın göbek bakımı ve toprakla kundaklanması, konularının yer alması önerilmiştir. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY A descriptive study was conducted among women who had delivered a baby during 20 April- 20 May 1992 at Zübeyde Hanım Maternity Hospital. The study collected information about the mother's knowledge, attitude and practise (KAP) on neonatal tetanus (NT). The main results can be listed as follows; - Although most of the pregnant women had received antenatal care (ANC) not all of them were vaccinated by tetanus toxoid (TT) during the ANC » - The reasons for low immunization coverage were lack of access to health services and lack of offering vaccination to pregnant by health staff. - Although 37 7. of women were vaccinated against tetanus during their pregnancy, only 2.7“/. of them knew that ”TT vaccine protects the mother and the infant against tetanus". - Generally the knowledge of women coming from nucleus families were higher than women from.joint families. But the percentage of women vaccinated against tetanus were significantly higher in.joint families when compared with nucleus families. ~ The KAP on NT increased with the education status of women. - Receiving an ANC and the health unit offering the ANC were the main factors effecting the knowledge on NT and the vaccination status of women. -6 °A of women would like to swaddle their babies with soil. Although hospitalisation after the delivery was less than 2.5 days, mothers should be informed about the importance of ANC, TT vaccination at pregnancy, cord care of infants during postnatal period.