Böbrek transplantasyonu yapılan hastaların tedavi ve bakımlarına ilişkin bilgileri
  1. Tez No: 40186
  2. Yazar: M. SERPİL TALAS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NALAN ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Araştırma, Başkent Üniversite Hastanesi, H.Ü. Erişkin Hastanesi ve A.Ü. îbn-i Sina Hastanesi'nde böbrek nakli olan hastaların tedavi ve bakımlarına ilişkin bilgilerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Bu amaçla, Şubat-Temmuz 1994 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Hastanesi, H.Ü. Erişkin Hastanesi ve A.Ü. îbn-i Sina Hastanesi'nde böbrek nakli olan toplam 44 hasta örneklem grubuna alınmıştır. Araştırmada verilen soru kağıdı uygulanılarak toplanmış olup, soru kağıdının ilk bölümü hastalan tanıtıcı sorular, ikinci bölümü ise böbrek nakli olan hastaların tedavi ve bakımlarına ilişkin bilgi düzeyini ölçen sorulan içermektedir. Soru kağıdının geçerliliğim saptamak ve gerekli düzeltmeleri yapmak için 2 hasta üzerinde ön uygulama yapılmış ve elde edilen sonuçlara göre soru kağıdı tekrar düzenlenmiştir. Soru kağıdı, araştırmacı tarafından hastalarla teke tek görüşülerek uygulanmıştır. Soğu kağıdından elde edilen veriler araştırmacı tarafından tablolaştırılmıştır. İstatistiksel değerlendirme için yüzdelik hesaplan ile iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, ki-kare testi ve Fisher kesin ki-kare testleri kullanılmıştır. 53Değerlendirme sonucunda Başkent Üniversitesi Hastanesi, H.Ü. Erişkin Hastanesi ve A.Ü. îbn-i Sina Hastanesi'nde böbrek nakli olan hastaların tedavi ve bakımlarına ilişkin bilgilerinin ortalamanın altında olduğu saptanmıştır. Hastaların tanıtıcı özelliklerinden eğitim durumlarının bilgi puan ortalamalarını etkilediği görülmüştür. Yaş, cinsiyet, medeni durum, kronik böbrek yetmezliği tanısı alma süresi, hastanede yatma süresi, sürekli yaşanılan yer, Ankara'da kaldıkları yer ve özel doktora gitme durumlarının ise bilgi puan ortalamasını etkilemediği saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda böbrek nakli olan hastaların tedavi ve bakımlarına ilişkin bilgi düzeylerinin bundan sonraki yaşamlarını sağlıklı sürdürmeleri için yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle hemşirelere hizmetiçi eğitim programı, hastalar için ise hemşire tarafından uygulanabilecek planlı bir eğitim modeli geliştirilmesi önerilmiştir. Ayrıca hastalara yönelik Danışma Merkezi ile kendi tedavi ve bakımlarına ilişkin kitapçık, broşür ve video-kasetler hazırlanması da önerilmiştir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY This Study is prepared as descriptive and is carried out with the purpose of determining the krowledge about their medical treatment and care of the patients who have had kidney transplatation in Başkent University Hospital, Hacettepe University Adult' s Hospital and Ankara University îbn-i Sina Hospital. For this purpose, all the patients who had kidney transplatation in the above mentioned hospitals during the period February-July 1994 are included in the sample group. Data is collected through questiannaires. The first part of the questionnaires. Contain descriptive questions about. The patienst while the second part consist of questions to measure the knowledge level of the patients who had kidney transplatation about. Their care and medical treatment. In order to determine the validity of the questionaires and to make the necessary corrections a pretest is carried out on two patients and appropriate changes are made according to the results of the pretest. In total, 44 patients are interviewed by the researcher. The researcher formed tables according to the data collected through questionnaires. Data is statistically evaluated by using averages, percentages, significanece test between two averages, chi-square test and Fisher chi-square test 55According to the results, it is observed that the knowledge about their medical treatment and care of all the patients who had kindney transplantation in Başkent University Hospital, Hacettepe University Adult's Hospital and Ankara University İbn-i Sina Hospital are below the avarage (}fc43.6). From the descriptive characteristics of the patients, it is observed that education level affects knowledge grade averages while other factors such age, sex, marital status, the period of chronic kidney deficiency, the period spent as hospitalized, current residence, the place where they stay in Ankara and being examined by a private doctor do not affect knowledge grade averages. Another important result of the study is that the, knowledge level about their medical theratment and care of the patients who have kidney transplantation is not sufficient to continue to live healthily. Therefore, in-service training progammes for the nurses and a planned training model to apply on the patients by a nurse are suggested along with formation of an Information Center for such patients as well as preparation of brochures and video-casettes about their medical traetment and care. 56