Teachers' perceptions of information and communication technology (ICT) implementations on communication development of students with autism spectrum conditions
Spektrum bozukluğu olan öğrencilerin iletişim gelişimleri için bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) uygulamaları hakkındaki öğretmen algıları
- Tez No: 403234
- Danışmanlar: Dr. LARS BANG JENSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manchester Metropolitan University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BÎT) eğitim ortamlarında önemli rol oynamaktadır. Özel eğitim alanı BİT kullanımından etkilenmiştir. Bu bağlamda, bu araştırma Birleşik Krallık'taki (BK) bir okulda öğretmenlerin, otizm spektrumu halindeki öğrencilerin iletişim gelişimi için BİT uygulamaları hakkındaki algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Öğretmenlerin, otizm spektrumu halindeki öğrencilerin iletişim gelişimi için BİT uygulamaları hakkındaki algılarını incelemek için nitel yaklaşım ile açıklayıcı bir vaka çalışması uygulanmıştır. Veriler öğretmenlerden yarı-yapılandırılmış görüşme metoduyla toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar öğretmenlerin iletişim gelişimi için BİT kullanımı hakkındaki algılarının genel olarak olumlu olduğunu göstermiştir. Ancak, BİT cihazlarının maliyeti ve sınırlı kaynaklar öğretmenler için engel olarak görülebilir. Buna ek olarak, BİT kullanımı etkileri öğrenci profiline ve uygulama türlerine bağlıdır. Dolayısıyla, bu çalışmadan, öğrencilerin iletişim fonksiyonlarını geliştirmek için öğretmenlerin rehberliğinde öğrenci ihtiyaçları dikkate alınarak uygun BÎT uygulamaları seçmenin faydalı olacağı sonucu çıkarılabilir. Bu araştırma, uygulayıcıların otizm spektrumu halindeki öğrencilerin iletişim gelişimi için BİT kullanımı hakkındaki farklı algılarını anlamaya olanak sağlamıştır. Bu çalışma genellenemeyeceği gibi, ilerideki çalışmalar için ana çerçeve oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
With improvement of technology, Information and Communication Technology (ICT) play key roles in educational settings. The special educational area has been influenced by the use of ICT. In this regard, the research aimed to investigate teachers' perceptions of ICT implementations on communication development of students with Autism Spectrum Conditions (ASC) in a school in the United Kingdom (UK). In order to investigate teachers' perceptions on ICT implementations for communication development of students with ASC, an explanatory case study was implemented with qualitative approach. The data has been gathered from teachers by using semi-structured interviews. The results showed that perceptions of teachers about using ICT for communication development was mainly positive. However, cost of ICT devices and limited resources can be seen as obstacles for teachers. In addition, it appears that the effects of using ICT depended on students' profiles and types of implementations. Therefore, the conclusion from this study was that in order to develop communication function of students, ICT implementation would be beneficial when appropriate ICT implementations can be selected regarding students' needs with the guideline of the teachers. The research has led to understand different perceptions of practitioners about using ICT for communication development of student with ASC. Although this study is not generalisable, it can provide basic frameworks for further studies.