Lipid peroksidasyon ürünü malondialdehitin umblikal arter ve amniyotik sıvı seviyelerinin fetal asfiksi kriteri olarak incelenmesi
- Tez No: 40498
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÖKMEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Biyolojik örneklerde lipid peroksidasyonu ve serbest radikal aktivitesinin belirleyicisi olarak kullanılan malondialdhit-tiyobarbitürik (MDA-TBA) yöntemi klinik araştırmalarda en sık kullanılan metottur. Umbikal arter ve amniyotik sıvı MDA sseviyelerinin fetal asfîksi ile olan ilişkisi, prospektif bir çalışmayla 28 gebede araştırıldı. Klinik ve laboratuar asfiksi kriterleriyle umlikal arter ve amniyotik sıvı MDA seviyeleri arasındaki ilişki ortaya kondu Asidemili fetusların amniyotik sıvı ve umblikal arter MDA seviyeleri normal fetuslannkinden daha yüksek bulundu.. Sonuç olarak amniyotik sıvı MDA seviyesinin klinikte fetal asfiksi belirleyicisi olarak geliştirilebileceği kanısına varıldı. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Malondialdehyde-Thıobarbütiric (MDA-TBA) assay is the most popular and easiest method used as an indicator of lipid peroxidation and free radical activity in biological samples Umblical artery and amniotic fluid MDA levels as a marker of fetal asphyxia was evaluated prospectively in 28 pregnancies. Relation between clinical and laboratory asphyxia criterias and umblical artery and amniotic fluid MDA levels was evaluated. Amniotic fluid and umblical artery MDA levels of fetuses with acidemia were found higher than normal fetuses. It has been concluded that, amniotic fluid MDA levels can be used as a determinant of fetal asphyxia. 40