Güneş ışınım şiddetinin dalgaboyuna bağlı değişiminin belirlenmesi üzerine yeni bir yazılım geliştirilmesi
Development of a new software on determining the variation of solar radiation intensity depending on wavelength
  1. Tez No: 696605
  2. Yazar: MURAT KABAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ EKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Muğla ili için gelen ışınım miktarının dalgaboyuna bağlı değişimi için kullanıcı dostu bir hesaplama modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model açık bir gökyüzü için diğer modellerden farklı olarak atmosferik koşulları da içermektedir. Geliştirilen model ile anlık ve saatlik ortalama ışınım miktarı hesaplanabilmektedir. Bu model bütün bölgeler için geçerli olup uygulama yeri olarak Muğla ili Menteşe ilçesi seçilmiştir. Muğla iline ait atmosferik parametreler, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Temiz Enerji Kaynakları Araştırma ve Geliştirme Merkezi (MUTEK)' den alınan veriler ışığında belirlenmiştir. Muğla ilinin gerek denize kıyısı olan yerleşim yerlerinin olması gerekse merkez ilçesinin deniz seviyesinden 646 m yüksekliğe sahip olmasından dolayı atmosferik etkiler değişkenlik göstermektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, hesaplama modelinde gelen ışınım ile güneş gözelerinin dalgaboyuna bağlı spektral duyarlılıkları incelenmiştir. Ayrıca, geliştirilen hesaplama modeli diğer modellerden farklı olarak, kullanıcı için model değişkenleri hakkında açıklayıcı sekmeler içermektedir. Sonuç olarak, geliştirilen hesaplama modeli ile elde edilen sonuçlar kabul görmüş ve kullanılan bir model olan SPCTRL 2'den elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldığında yüksek korelasyona sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a user-friendly calculation model has been developed for the change of the amount of incoming radiation depending on the wavelength for the province of Muğla. The developed model also includes atmospheric conditions for a clear sky, unlike other models. With the developed model, instant and hourly average radiation amount can be calculated. This model is valid for all regions and the Menteşe district of Muğla province was chosen as the place of application. Atmospheric parameters of Muğla province were determined in the light of data obtained from Muğla Sıtkı Koçman University Clean Energy Resources Research and Development Center (MUTEK). Atmospheric effects vary due to the fact that Muğla province has settlements with a coast to the sea and the central district has an altitude of 646 m above sea level. In the second part of the study, the spectral sensitivities of the incident radiation and the wavelength of the solar cells were investigated in the computational model. In addition, the developed computational model, unlike other models, includes descriptive tabs for the user about the model variables. As a result, it was seen that the results obtained with the developed computational model had a high correlation when compared with the results obtained from SPCTRL 2, which is an accepted and used model.