Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerde tükenmişlik ve iş doyumu düzeylerinin incelenmesi
Determination of the burnout and job satisfaction levels for the nurses who works at the surgical clinics
  1. Tez No: 340676
  2. Yazar: NERMİN KARAHALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma; cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerde sosyo-demografik ve mesleki özelliklerin tükenmişlik ve iş doyumu düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma; İstanbul ili Avrupa Yakası?nda bulunan beş eğitim-araştırma ve bir devlet hastanesinde 95 cerrahi hemşiresi ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Veri ?Tanıtıcı Bilgi Formu?, ?Maslach Tükenmişlik Ölçeği? ve ?Minnesota İş Doyumu Ölçeği? uygulanarak toplandı. İstatistiksel analizde; Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey HDS Analizi, t test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Hemşirelerin %78,9?unun kadın, %28,4?ünün 30-34 yaş grubunda, %56,8?inin bekar, %38,9?unun lisans mezunu, %46,3?ünün 0-3 yıldır kurumda çalıştığı görüldü. Tükenmişlik ölçeğine göre; 25-29 yaş gurubunun duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma, çocuk sahibi olmayanların duyarsızlaşma, 9-11 yıldır kurumda çalışanların kişisel başarı alt boyut puanlarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was made for studying socio-demographics and vocational professions exhaustion and job burnout levels of nurses who works for surgical clinics. This research was performed in the europe side of Istanbul province with 95 nurses who work for surgical clinics, for five Training and Research and one public hospitals as a definitive. Date was collected using ?Identifier information form?, ?Maslach burnout form and ?minnesota job satisfaction questionnaire?. In the statistical analyzing One-Way Variace Analysis, Tukey HDS analyse, t test, Kruskal Wallist, Mann Whitney U Test and Pearson Corelation Analyze was used . It is seen that %78,9 of nurses are women, %28,4 are in 30-34 age group,%56,8 are single, %38,9 have undergraduate degree and %46,3 are working for institution for 0-3 years. According to burnout scale it is seen that; 25-29 age group suffered from emotional burnout and desensitization, nurses with no children suffered from desensitization and also nurses with work experience between 9-11 years have more personal sub-level succession levels are more higher than the other groups. According to job satisfaction scale; points for who works for 0-3 years extrinsic , whom income is more than outcome internal extrinsic and general, who comes with service vehicle extrinsic and general, whom has two week vacations has high general satisfaction points and also it is seen that the ones whose reason to choose this profession is easy job finding have their internal, extrinsic and generel points are low.