Türkiye'nin su ihtiyacının yapay sinir ağları ve bulanık mantık yöntemleri ile tespiti
The identification of future water need through artificial neural networks and fuzzy logic methods in Turkey
  1. Tez No: 405478
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde Türkiye'nin gelecekteki su ihtiyacı bulanık yapay sinir ağı metodu kullanılarak tahmini olarak elde edilmiştir. Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) alınan veriler bulanık yapay sinir ağı metodunda kullanılmak üzere (0-1) aralığına sıkıştırılmıştır, daha sonra bu verilerin %80 i kullanılarak yapay sinir ağlarının veriler arasındaki ilişkiyi öğrenmesi sağlanmıştır. Yapay sinir ağları öğrenmeyi gerçekleştirdikten sonra geriye kalan %20 oranındaki veri ile yapay sinir ağlarının öğrenmeyi ne kadar iyi gerçekleştirdiği test edilmiştir. İstenilen başarılı öğrenme oranı yakalandıktan sonra gelecek yıldaki olması muhtemel veriler üzerinden Türkiye'nin su ihtiyacının bir analizi elde edilmiştir. Son olarak elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler halinde verilip Türkiye'nin su ihtiyacının yıllara göre değişimi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the future water need of Turkey is estimated through the methods of Artificial Neural Networks and Fuzzy Logic. The data taken from Turkish statistics. Institution is established in (0-1) interval using fuzzy artificial neural network. Later, using 80 percent of the data. It is made for artificial neural network to learn relationship between data. After realizing this with the rest of 20 percent of the data level of learning realized by artificial neural network is tested. The desired level is caught. Then the water need of Turkey in following year is analyzed using data obtained. As a last step, the results are given in tables, graphs and the changes in water need of Turkey are analyzed according to years.