Türk destanlarında astral unsurlar
Astral elements in Turkish epics
  1. Tez No: 405553
  2. Yazar: EVREN ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 635
Özet
Gökyüzü, tüm toplumlar gibi Türklerin de dikkatini çekmiştir. Yapılan gözlemler neticesinde gökyüzüne ve içinde barındırdığı astral unsurlara yönelik hem bilgi sahibi olunmuş hem de çeşitli inançlar ortaya konulmuştur. Astral unsurlar çeşitli ritüel ve anlatılarla birlikte bir topluma dair pek çok değeri özünde barındıran destanlara da yansımıştır. Türk Destanlarında Astral Unsurlar konulu bu tezde astral unsurların halk inanç ve düşüncesindeki yeri ile destanlardaki kullanımları tespit edilerek başlıklar halinde ortaya konulmuştur. Yapılan tespitler neticesinde halk arasında zengin bir kullanım alanı bulunan astral unsurların destan dünyasına geçişinde hem halk inanç ve düşüncesindeki anlam özelliklerini muhafaza ettiği hem de bunlara ek olarak destanlara özgü farklı anlam özellikleri kazandığı; özellikle ay ve güneşin, yıldızlar ve gezegenlere oranla daha yoğun bir şekilde kullanıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Like many other communities, sky has also drew attention of Turks. As a result of the observations, information about sky and the astrological elements have been provided, and many beliefs have appeared. These astral elements have been reflected to epics which together with sayings includes many values of a community. In this thesis which is about the astral elements on Turkish epics, the importance of astral elements in people's beliefs and thoughts and the usage of them in epics have been identified and revealed together with titles. As a result of the findings, it has been observed that astral elements which have wide usage area among people protected their meanings in people's belief and thoughts while passing through the epic world, in addition to this, they gained meaning properties which are special to epics. And it has also been observed that Moon and Sun have been used more heavily than Stars and. Planets.