Emir Kalkan hayatı ve eserleri
Emir Kalkan's life and books
- Tez No: 405567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
“Emir Kalkan Hayatı ve Eserleri”başlıklı çalışmada, Emir Kalkan'ın hayatı, edebî kişiliği, son yüzyılda Türk kültürü ve tarihini anlatan hikâyeleri, denemeleri ve antolojileri incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde hayatı ve edebî kişiliği incelenmiştir. İkinci bölümde hikâyelerinin özetleri ve olay örgüsü verilmiştir. Üçüncü bölümde (konu, tema, tez, zaman, mekân, şahıs kadrosu) bakımından hikâyelerin içeriği ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise şehir denemelerinin özetleri vardır. Beşinci bölümde şehir denemelerinin (konu, tema, tez, zaman, mekân, şahıs kadrosu) bakımından içeriği incelenmiştir. Altıncı bölümde hikâyeleri ve şehir denemeleri, anlatım teknikleri, yedinci bölümde anlatıcı ve bakış açısı bakımından incelenmesi yapılmıştır. Sekizinci bölümde Emir Kalkan'ın eserlerinde kullandığı dilin ve üslûbun incelemesi yapılmıştır. Dokuzuncu ve son bölümde ise Emir Kalkan'ın antoloji eserleri incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Emir Kalkan's Life and Books”. A complete analysis of Emir Kalkan's life, literate character, short stories, urban studies and his anthologies which reflect the Turkish culture and traditions in the last century. The study includes 9 main chapters. The first of which is about Emir Kalkan's Biography, literate character, his writing style, ideologies and thoughts. The second chapter is a summary of each of his stories. The third chapter is a complete study about the content of his stories. The fourth chapter contains a summary of Kalkan's urban studies' texts. The fifth chapter is a study on the urban studies' contents. The sixth chapter is an explanation of Emir Kalkan's narration techniques in both story and urban studies. The seventh chapter discusses the types of narrators in both the story and urban studies. The eighth chapter is a study about Emir Kalkan's literate language and writing style in his books. The final and ninth chapter is a study about Emir Kalkan's anthology books about Turkish traditional poetry.