Türk futbolunun marka değerini belirleyen faktörler
Factors determining the brand value of Turkish football
- Tez No: 405583
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Marka değeri günümüzde önemi sürekli artan bir unsurdur. Sürekli gelişen ve güncellenen marka değeri belirleme teknikleriyle birlikte, işletmeler müşterilerinin gözünde nasıl bir yer edindiklerini ve işletmelerinin diğer işletmelerle kıyaslandığında nasıl bir durumda olduğunu görebilmekte ve mevcut pozisyonlarını ona göre beliryebilmektedirler. Bir spor dalı olan futbol, zamanla spor olmaktan çıkmış ve dev bir ekonomiye dönüşmüş ve Dünya'da en çok izleyiciyi peşinden sürükleyebilen bir harekete dönüşmüştür. Türkiye'de futbolun gelişimi ise, Dünya'daki gelişmelere paralel olarak sürekli aşama göstermiş ve ülkedeki sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın bir parçası konumuna gelmiştir. Bugün yurt dışında Türkiye adı duyulduğunda akla ilk gelenin futbol takımlarımız ve futbolcularımız olması bunun en büyük kanıtıdır. Bu çalışmanın amacı Türk futbolunun marka değerini belirleyen faktörleri göz önüne sermektir. Türk futbolunun marka değerini belirleyebilmek için salt ekonomik verilere başvurmak bizi doğru sonuca ulaştırmayacaktır. Bu çalışmanın amacı, Türk futbol izleyicilerinin gözünde Türk futbolunun marka değerini belirleyen faktörleri önem sırasına gore tespit etmektir. Bu doğrultuda 1278 kişiye bir anket yapılmış ve bu faktörlerin rasyonel tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brand value is a factor growing in importance today. With the new developing and updated measurement techniques of brand value, enterprises are able to know their place in the eyes of their customers and their situation in the competition with other enterprises, and accordingly determine their position. Football, as a sport branch, gradually grew out of sport and turned a huge economy and a movement trailing the most audience in the world. The advancement of football in Turkey consistently made progress in parallel with developments in the world and became a part of social, cultural and economic life. The fact that the first things come to mind are our football teams and football players when the name of Turkey is heard abroad is the most obvious proof of this situation. Using only economic data to measure the brand value of Turkish football will not lead us to get out the correct result. The aim of this work is to establish the factors determining the brand value of Turkish football in order of priorities. Therefore, a survey which 1278 people participated in was carried out and a rational establishment of these factors was aimed.