Sesli rehber uygulamalarına yönelik turistlerin memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of the levels of satisfaction of tourists for audio guide applications
- Tez No: 405593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sesli rehber, elektronik rehberlik uygulamaları kapsamında yer alan, çoğunlukla müze ve sergilerde uygulama örneklerine rastlanılan bir cihazdır. Bu tez çalışmasında sesli rehberlik cihazı uygulamalarına yönelik turistlerin memnuniyet durumlarını belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırma örneklemini, İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi'ni ziyarete gelen yerli ve yabancı 332 turist oluşturmuş ve veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik değişkenleri ile sesli rehber kullanım tercihleri arasındaki ilişkilerin saptanması için SPSS 22.0 programı aracılığı ile Ki-kare; sesli rehbere ilişkin tutumların alt boyutlarını belirlemek için Keşfedici (Exploratory) Faktör Analizi ve bu tutumların demografik değişkenlere göre farklılaşması için One Way Anova testi uygulanmıştır. Analiz sonucunda sesli rehber kullanım tercihlerinin kişilik ve uyruk değişkeni ile ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Sesli rehbere yönelik tutumlar,“fayda sağlama”,“eğlenerek öğrenme”,“tepkisellik”ve“yenilikçilik”boyutlarında toplanmıştır.“tepkisellik”boyutu cinsiyete;“fayda sağlama”ve“eğlenerek öğrenme”boyutları uyruğa;“fayda sağlama”,“eğlenerek öğrenme”ve“tepkisellik”boyutları kişilik özelliğine;“eğlenerek öğrenme”ve“yenilikçilik”boyutları ise yaşa göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Sonuç bölümünde, elde edilen bulgular ve araştırmanın alana sağlayabileceği olası katkılar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being one of the electronic guide applications, audio guides are mostly used in museums and exhibitions. The purpose of this study is to evaluate the tourists' satisfaction towards audio guide applications. The data sources were 332 local and foreign visitors of the Topkapı Palace Museum. Questionnaire forms were used to collect data. The relation between the subjects' demographic factors and the use of audio guides were determined by Ki-kare test on SPSS 22.0, the sub-factors of the subjects' approach towards audio guides were determined by Exploratory Factor Analysis, and lastly, in order to make these approaches vary with regard to the demographic factors One Way Anova test was applied. The analysis revealed the link between one's characteristics and nationality on audio guide use. The approaches towards audio guides were categorized by the following factors:“advantageous”,“learning by entertainment”,“reaction”and“innovation”.“Reaction”varies with gender, whereas,“advantageous”and“learning by entertainment”varies with nationality.“Advantageous”,“learning by entertainment”and“reaction”varies with characteristics. Lastly,“learning by entertainment”and“innovation”varies with age. In conclusion part, it was argued about the gathered data and the contribution this survey might possibly make in its field.