Çevreye duyarlı konaklama işletmelerinde yöneticiler açısından rekabet avantajı olarak yeşil yıldız uygulaması
Green - star study in environmentally- sensitive hospitality industry in terms of managers as a competitive advantage
- Tez No: 405594
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de yer alan ''Yeşil Yıldız'' belgesine sahip konaklama işletmelerindeki yöneticilerin, rekabeti ne şekilde kullandıkları ve rekabete ne derece önem verdikleri üzerine yoğunlaşılmış ve“Yeşil Yıldız”belgesinin rekabet avantajına, işletme politikasına ve maliyet avantajına farklılık yaratıp yaratmayacağı araştırılmıştır. Araştırma, nicel ve nitel araştırma yöntemi esas alınarak alan araştırması modelinde desenlenmiştir. Araştırma sürecinde öncelikle konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve kavramsal çerçeve ortaya konulmuştur. Sürecin devamında bu araştırma ile benzerlik gösteren çalışmalarda kullanılan, güvenirlik ve geçerlikleri sınanmış çeşitli ölçekler dikkate alınarak bir anket hazırlanmıştır. Araştırma, yöneticiler üzerinde anket ve yüzyüze görüşme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan anket yoluyla, araştırmanın örneklemini oluşturan Türkiye'de yer alan“Yeşil Yıldız”belgesine sahip konaklama işletmelerinde çalışan üst düzey yönetici ve departman yöneticilerinden oluşan 140 katılımcıdan kolayda örnekleme ile veri toplanmıştır. Toplanan verilerin, nicel kısmı SPSS istatistik paket yazılım programıyla nitel kısmı ise Nvivo istatistiksel veri analiz programında analiz edilmiştir. Bu analizler frekans dağılımı, güvenirlik analizi, Kruskal Wallis ve Spearman's Rho korelasyon testleridir. Kruskal Wallis testi sonucu farklılık tespit edilen grupların ikili karşılaştırılmasında Bonferroni düzeltmesi yapılarak Mann Whitney-U (iki bağımsız grup parametrik olmayan karşılaştırma testi) testi kullanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkileri Spearman's Rho korelasyon katsayısı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to examine the concept of competition in terms of managers, how do they deal with competition and the importance of competition for managers in Hospitality Industry with Green Star Certificate in Turkey. The study will focus on Green Star certificate of competitive advantage, business policy and whether the effect of the cost advantage. The study is discussed in the research model based on Quantitative and Qualitative research method. In the research process, first of all, the literature review is made about the study and the conceptual framework is determined. In the continuing process, a questionnaire has been prepared based on certain criteria such as reliability and validity studied and to be used in similar studies before. The study was conducted using questionnaires and face-to-face interview techniques with managers. Prepared by questionnaire, the sample of the study, data were collected based on convenience sampling method from 140 participants consisting of senior executives and department managers working in Green Star certified Hotels in Turkey. The collected data, quantitative section with SPSS Statistical Package for the Social Sciences and the qualitative section with Nvivo Statistical data analysis software were analyzed. These analyses are frequency distribution, reliability analysis, Kruskal Wallis and Spearman's Rho correlation test. Kruskal Wallis test results paired comparison of the differences detected group, Bonferroni readjustment was made and Mann Whitney-U (two independent groups nonparametric comparison test) test were used. The scale of the connection among is examined with Spearman's Rho correlation coefficient.