Foreks Piyasası işlemleri ve Türkiye uygulamasına ilişkin değerlendirmeler
Forex Market trades and analysis of implementation of Turkey
  1. Tez No: 405620
  2. Yazar: OSMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Foreks Piyasaları, 1974 yılında Bretton Woods sisteminin terkedilmesi ve dalgalı kur sistemine geçilmesiyle birlikte önemli bir piyasa haline gelmiştir. Dalgalı kur sistemine geçilmesinden itibaren her geçen gün işlem hacmi artan ve ekonomik yapı içerisinde oldukça önemli bir piyasa konumuna ulaşmıştır. Foreks piyasası ülkelerin kendi finans kuruluşlarının belirlediği kurallar çerçevesinde, kendi içinde kuralları ve terimleri olan dinamik ve 24 saat işlem yapılabilen bir piyasadır. Foreks piyasalarında işlem yaparken kullanılan temel ve teknik analiz yöntemleri yatırımcıların karar almasında önemli yer tutmaktadır. Foreks piyasası katılımcıları; merkez bankaları, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, dış ticaret ve dış yatırım yapan kişiler ve firmalar, spekülatörler ve arbitrajcılar ile bireysel yatırımcılardır. Çalışma içerisinde özellikle bireysel yatırımcıların en çok kullandığı teknik analize ayrıntılı olarak değinilmiştir. Bu çalışmada; foreks piyasası ile ilgili teorik bilgilerin yanı sıra Dünya'da ve Türkiye'de foreks piyasasının nasıl işlediğine ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Tebliği ile Türkiye'de foreks piyasasının son durumu ve yatırımcıların karar alma sürecini nasıl tamamladıklarını, neye önem verdiklerine ilişkin anket çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forex Market had become important since Bretton Woods system was replaced with floating rate system in 1974. With floating rate system, Forex Market's volume has been increasing day by day and its state in the economic structure has been getting more significant. Forex Market is a dynamic market which has its own rules set by the financial institutions in corresponding countries' and it is open for trading 24 hours a day. Forex Markets' participants are central banks, banks and other financial institutions, foreign traders, speculators, arbitragers and individual investors. Fundamental Analysis and Technical Analysis are vital methods for new investors while trading in Forex Market. Throughout this study, Technical Analysis method used by especially individual investors is adressed in detail. In this study, Forex Market's mechanism in the World and in Turkey, Capital Market Board Statement, latest situation of Turkey's Forex Market are presented as well as theoretical information about Forex Markets in general. Furthermore, a survey about how investors complete their decision process and what they value while deciding is conducted and the results are shared.