Ortadoğu'da güç mücadelesi: Bölge dışı ve bölge aktörler açısından; ABD - Rusya, Türkiye - İran
Power struggle in the Middle East: Outside of the region and the regional actors terms; USA - Russia, Turkey and Iran
  1. Tez No: 405624
  2. Yazar: JALALADDİN SEYYEDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Ortadoğu jeo politik, jeo ekonomik ve jeo kültürel bir bölgedir. Bu bölge özellikle enerji ve doğal kaynaklar zenginliği ve jeopolitik konumu/önemi itibariyle, bölge üzerinde siyasi ve ekonomik otorite sağlamak isteyen devletler arasında bir çatışma alanına dönüşmektedir. Bölge içi ve bölge dışından olmak üzere, çeşitli devletler bu güç mücadelesi içerisine bulunmaktadır. Aktör olarak nitelendirilen bu devletlerden bölge dışında yer alan ABD ve Rusya ve bölge içinde yer alan Türkiye ve İran'ın ürettikleri ve yürüttükleri stratejiler/politikalar, çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Metodoloji bakımdan çalışma analitik siyasi tarih yaklaşımıyla konuyu ele almıştır. Söz konusu güç mücadelenin değerlendirmesinin gerçekçi bir görüş açısı sunabilmesi için, aktörlerin geçmişi ve durumunu dikkatle incelenmesine gayret edilmiştir. Çalışmanın sonunda bu güç mücadelenin ortaya çıkardığı kaosun giderilmesi yönünde uygun önerilerin sunulmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Middle East is a geo political, geo-economical and geo-cultural region. Due to being a rich region in natural recourses and energy, and having an important geo-political status, Middle East has become a battlefield for governments that seek political and economical dominations. This struggle of power, in which different kinds of governments are involved, has divided the governments into two groups of within the region, Iran and Turkey, and outside of the region, United States of America and Russia.The subject of this study deals with policies and planned strategies of these governments, called actors. The methodology of this study is based upon the analytical political history approach. In order to propose a realistic investigation view of this struggle of power, the past and present status of the actors (the involved governments) are taken into account. The result of the study proposes appropriate suggestions for overcoming the discussed crisis as a result of the struggle of power.