İşletme sermayesi yönetiminin firma değeri üzerine etkisi analizi; BİST'de işlem gören imalat sanayi işletmelerinde bir uygulama
The effect of working capital management on firm value; evidences from Turkey manufacturing companies (food and beverage industry) listed on BIST
- Tez No: 405628
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Türkiye BİST'de işlem gören imalat (gıda ve içecek) işletmelerinde altı fırmanın 2004-2014 yılları arası, işletme sermayesi yönetiminin firma değeri (hisse fiyatı) üzerine etkisi regresyon analizi kullanarak araştırılmıştır. Yapılan araştırmalarda, işletme sermayesi yönetimi ile firma değeri arasında negatif ilişki olduğu tespit edilmiştir, yani kısa faaliyet ve nakit döngüsü firma değerini arttırabileceği söylenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre, hisse fiyatı (firma değeri) ile faaliyet ve nakit döngüsü arasında istatistiksel anlamlılık düzeyinde (Pınar süt firması hariç) her hangi bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışmada hisse fiyatı ile cari oran arasında ilişki analiz edilmiştir. Analiz bulguları pınar süt, Tat ve Konfrut firmalarının hisse fiyatı ile cari oran arasında pozitif ilşki olduğunu göstermektedir. Cari oran yükseldiğinde, işletmenin hisse fiyatıda artmıştır. İşletme yöneticileri, hissedar değeri artmasını sağlamak için, stoklarını satmak ve işletme kredi notunu etkileyemeyecek şekilde borçlarının ödemesini geçiktirmek yoluyla, cari oranı arttırarak, hissedarların değerini arttırabilirler. Detaylı sonuçlar ve etkileri bu çalışmanın ana metninde sunulmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of working capital management on firm value (stock price) for a six sample firms of Turkey manufactoring companies listed on BİST for the period 2004-2014. In previous studies, the findings provide negative relationship between working capital management and firm value, which implies the existence of a short trading and cash conversion cycle in working capital, maximizes a firm's value. In this paper the findings show that except Pınar süt firm there is not a statistically significant relationship between trading and cash conversion cycle and firm value (stock price). The paper also analyzes the relationship between current ratio and firm value. The findings show that there is a positive relationship between current ratio and firm value in pınar süt, Tat and Konfrut firms. When the current ratio increases, the stock price of the firm rises. Managers can create positive value for shareholders by increasing current ratio, ensuring that they sell off their inventories as quickly as possible and delaying the payments to their suppliers, as long as this does not affect their credit rating. Detailed results and implications are presented in the main body of this study.