Ortaöğretim müfredatındaki değerler eğitimi üzerine bir araştırma
On the secondary education curriculum in values research
  1. Tez No: 405690
  2. Yazar: TALİP GEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Türk toplumuna değerlerin kazandırılma düzeyinin belirlenmesini tespit etmektir. Bu genel amaca bağlı olarak araştırmada aşağıdaki alt amaçlara cevap aranmıştır. 1.Türk toplumuna değerlerin kazandırılma düzeyine ilişkin görüşleri hangi düzeydedir? 2.Türk toplumuna değerlerin kazandırılma düzeyine ilişkin yetişkin görüşleri arasında; a) Cinsiyet, b) meslek, c) Kıdem ve d) Görev yapılan kurum değişkenlerine göre anlamlı fark var mıdır? 3.Türk toplumuna değerlerin kazandırılma düzeyi ile davranışlarının görülme sıklığı arasındaki ilişki nasıldır? Araştırmaya katılan yetişkin görüşlerine dayalı olarak, Türk toplumuna değerlerin“Bireyler arası ilişkiler”“Millî Değerler”,“Evrensel Değerler”ve boyutlarındaki değerler“Kısmen Yeterli”düzeyinde kazanılmış olduğu belirlenmiştir. Türk toplumuna değerlerin kazandırılma düzeyine ilişkin yetişkin görüşleri arasında meslek değişkenine göre, özel sektörde görev yapan yetişkinler lehine anlamlı fark olduğu, cinsiyet, kıdem ve meslek değişkenlerine göre ise anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan yetişkinlere göre, 20-30 yaş arasında olumlu davranışlarının görülme sıklığına ilişkin yetişkin görüşleri arasında meslek değişkenine göre, özel sektörde görev yapan yetişkinler lehine anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, 20-30 yaş arasında değerlerin kazandırılma düzeyi ile istenmeyen yetişkin davranışlarının görülme sıklığı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The overall objective of the research is to determine to determine the value of the gain level of the Turkish society. In this study, depending on the overall aim is to answer the following sub-objectives. 1. What are the views on the level of the gain is worth the Turkish community level? 2 adults between the views on the value of the gain level of the Turkish society; a) sex, b) professional; c) Retirement and d) Is there any significant difference to the task carried out by the institution variable? 3. What is the relationship between the value of the gain level of the Turkish society with the incidence of the behavior? Based on the opinion of adults participating in the study, the Turkish community on the value of“interpersonal relationships”“National Values,”“universal values”and values of dimension“partially sufficient”level was determined to be gotten in. According to the adult views among professional variables related to the gain level of the values of the Turkish society, working in the private sector for adults to be significant differences in favor of gender, and according to seniority and professional variables it was found to be significantly different. According to the adults surveyed, according to the profession of opinions regarding the prevalence of positive behavior among adults 20-30 years of age variables it was found to be statistically significant difference in favor of the adults who work in the private sector. When the results were evaluated as a whole, with the level of gain in value between 20-30 years the incidence of undesirable student behavior was found to be a significant relationship in a negative way.