Coğrafya müfredatındaki değerlerin eğitimi üzerine bir model çalışması
A suggested model for values education in geography curriculum
  1. Tez No: 366270
  2. Yazar: TANER ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Coğrafya dersi öğretim programında yer alan değerler eğitiminin mevcut durumunun öğretmenlerin görüş ve önerilerine göre saptanarak; yine öğretmen görüş ve önerileri doğrultusunda, Coğrafya'da değer eğitimiyle ilgili modern yaklaşımlar çerçevesinde bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmının çalışma grubunu Türkiye genelinden seçilen 380 Coğrafya öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verilerinin toplanması için web sitesi kurulmuştur. Araştırmanın nicel verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde ve t-testi ve Anova tekniklerinden yararlanılmıştır. Verileri çözümlemede“SPSS 18.00”paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise nitel verilerin değerlendirilmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Nitel veriler, öğretmenlerle yüz yüze yapılan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Programda yer alan 10 değer için (dayanışma, hoşgörü, bilimsellik, sevgi, saygı, duyarlılık, vatanseverlik, barış, estetik ve sorumluluk) görüşmeler 85 Coğrafya öğretmeni ile sınırlandırılmıştır. Ölçme aracının nitel boyutta uygulanması ile elde edilen veriler, içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; çalışmaya katılan öğretmenlere göre, Coğrafya öğretimi programında değerler eğitimi daha fazla yer almalıdır. Öğretmenlere göre; değerlerin zamanla değişebileceği görüşüne dayanarak, değerler eğitiminde güncellemelerin yapılması gerekmektedir. Sınıfta verilen değerler eğitimi, önce aile sonra ise daha geniş çevrede uygulama alanı bulamamakta yani pekiştirilmemektedir. Öğretmenler, değerler eğitimi konusunda en önemli unsurdur. Değerler eğitimi ile okulda verilen değerler ve içerikleri okul dışındaki medyada benimsenmemekte ya da reddedilmektedir. Değerler eğimine gerek lisans gerekse işe başlandıktan sonra hizmet içi eğitimlerde yeterince yer verilmediği görülmektedir. Çalışmaya katılan öğretmenler, okul ve sınıflardaki imkân ve koşulların yeterli olmadığını belirtmiştir. Öğretmenler çalışmanın gerek nicel gerekse nitel kısmında değerler eğitiminde düz anlatım gibi geleneksel yöntemlerden ziyade çeşitli yöntem teknik ve yaklaşımları tavsiye ve tercih etmişlerdir. Değer aktarımı, ahlaki muhakeme, değer açıklama, değer analizi, karakter eğitimi gibi sadece değerler eğitimi ile ilgili yaklaşım ve tekniklerin, değerler eğitiminde sıkça kullanılan tekniklerden olduğu ve tavsiye edildiği görülmektedir. Öte yandan, değerler eğitimi ile çok yakından ilgili olan“örtük program yaklaşımının”fazla kullanılmadığı ve önerilmediği görülmüştür. Tartışma, örnek olay, problem çözme, soru cevap ve beyin fırtınası yöntem ve teknikleri çalışmanın hem nitel hem de nicel kısmında en çok kullanılan ve önerilen yöntemler olarak öne çıkmışlardır. Çalışmada, ulaşılan bulgulara göre, değerler eğitiminde en çok görsel ve işitsel materyallerin kullanıldığı ve kullanılmasının önerildiği görülmektedir Değerler eğitiminde kullanılan değerlendirme yöntem ve tekniklerine bakıldığında; performans ödevleri, çoktan seçmeli sorular, yazılı sınav en çok kullanılan yöntemler olarak öne çıkmıştır. Öğretmenlerden herhangi bir sivil toplum örgütüne üye olmayanların, herhangi bir sivil toplum örgütüne üye olan öğretmenlere göre“Değer Eğitiminin Mevcut Durumu İle İlgili Görüş ve Düşünceleri”daha olumludur. Mesleki kıdemi 1-5 yıl aralığında olan katılımcıların mesleki kıdemi 6-10 yıl aralığında olan katılımcılara göre“Değer Eğitiminin Mevcut Durumu İle İlgili Görüş ve Düşünceleri”daha olumludur. Araştırmanın sonucunda Coğrafya programına yeni değerlerin eklenmesi, değerler eğitimi ile ilgili daha fazla kılavuz bilgi verilmesi, bakanlık, program yapıcılar ve araştırmacıların öğretmenlere daha fazla destek ve bilgi sağlaması gibi öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the current status of values education in geography education and to develop a model for it, based on the views and suggestions of geography teachers, within the framework of modern approaches in values education this domain. 380 geography teachers sampled on a nation-wide basis participated in the quantitative phase of the study. A web site was created to collect quantitative data in the study. Techniques like frequency, percentage, t-test and ANOVA were used to analyse the quantitative data. On the other hand, criterion sampling, a purposeful sampling technique, was used for the analysis of qualitative data. Qualitative data were collected through face-to-face semi-structured interviews with the participants. 85 geography teachers participated in the qualitative interviews, in which ten values in the program (solidarity, tolerance, being scientific, sympathy, esteem, sensitivity, patriotism, peace, aesthetics, and responsibility) were taken into account. The data collected through the qualitative interviews were analysed using content analysis. According to the results of the study, the participants thought that values education should be allocated more time in the curriculum. The teachers also thought that values education should be updated as values might vary across time. Values education that learners are given in the classroom can be fully learned and recycled neither in the family nor in the environment. Teachers are the most important stakeholder of values education. Values taught at school through values education are not readily adopted or they are totally disregarded in the media outside school. It is clear that values education is not adequately addressed both in undergraduate education and in-service training. The teachers that took part in the study stated that the opportunities and conditions in classroom are not adequate. According to both quantitative and qualitative results, the teachers suggested using various approaches, methods and teachniques rather than traditional methods like lecturing in values education. Approaches and methods which are specifically used in values education, such as transfer of values, moral reasoning, explaining values, analysis of values, character education, are frequently used and advised. On the other hand, the participants do not advise using the“hidden curriculum approach,”which is closely related with values education. Discussion, case study, problem-solving, question-answer and brainstorming were the most prominent techniques that were frequently used and suggested, according to both quantitative and qualitative results of the study. It was also found that the participants suggest using audio-visual materials in values education. Among the most frequently used assessment techniques in values education were found to be peformance assignments, multiple-choice tests and written tests. The participants who are not a member of non-governmental organizations have“more positive views and ideas about the current status of values education,”in comparison with those who are members. The participants with a teaching experience of 1 to 5 years have“more positive views and ideas about the current status of values education,”in comparison with those with 6 to 10 years of experience at work. As a result of the study, it was concluded that new values should be added to the geography curriculum; more guidence should be provided, and the Ministry, program developers and researchers should provide teachers with more information and support.