Yönetişimin kurumsallaşma üzerine etkileri: AB ülkeleri ve Türkiye örneği
Effects of governance on institutionalization: Case of Turkey and EU countries
- Tez No: 405691
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Her toplumda devlet ve devletin dışında kalan bir işleyiş mutlaka vardır. Devlet kamu yönetimleri ile somut olarak hissedilir. Yönetişim, devlet ,özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını kapsamaktadır. Demokrasinin gelişimine paralel olarak yönetişimin de güçlendiği söylenebilir. Yeni Kurumsal Kurama göre baskı ve zorlamalar sebebiyle kurumlar birbirine benzer. Yönetişim uygulamaları ile uluslararası sistemde kamu yönetimleri birbirine benzemekte Yeni Kurumsal Kurama göre eşbiçimli hâle gelmektedir. Bu bağlamda bu tezin sorunsalı yönetişimin Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kamu yönetimleri açısından kurumsallaşmayı etkileyip etkilemediğidir. Avrupa Birliği (AB) tarafından belirlenen yönetişim ilkelerinin her biri için Dünya Bankası'nın yönetişim göstergeleri kullanılarak Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yönetişim puanları hesaplanmıştır. Kurumsallaşma eşbiçimlilik vasıtası ile ölçülmeye çalışılmaktadır. Literatürdeki uyum ölçeklerinden faydalanılarak kamu yönetimleri için geçerli olabileceği ve eşbiçimliliği ölçebileceği düşünülen özgün bir ölçek oluşturulmuş böylece Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kurumsallaşma puanları hesaplanmıştır. Her iki veri ile yönetişimin kurumsallaşma üzerindeki riskine karar ağacı yöntemi kullanılarak bakılmıştır. Yapılan analizler ile yönetişimin Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri kamu yönetimleri için kurumsallaşmayı etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Societies have states as ultimate, formalized governing structures as well as non-state functional organized structures. The state is the embodiment of public administration. Governance involves the public sector, the private sector and civil society organizations. It may be claimed that governance strengthens as democracy develops. The fundamental postulation of the Neo-Institutional Theory is that organizations tend to be isomorphic due to pressures and forces. Through governance practices, the public administrations across the world become similar to each other, or“isomorphic”in the terminology of the Neo-Institutional Theory. In this context, the present dissertation investigated the question whether governance influenced the institutionalization of public administrations in Turkey and European Union (EU) countries. Governance scores were calculated for Turkey and individual EU countries for each of the principles of governance adopted by the European Union, using the governance indicators of the World Bank. Endeavour was made to measure institutionalization by isomorphism. Building on the commensurability scales in the literature, a specific scale was developed which could be valid for public administrations and measure isomorphism; and the institutionalization scores for Turkey and individual EU countries were thus calculated. Using both data, the decision tree method was used to assess the risks of governance on institutionalization. The analysis results suggested that governance influenced the institutionalization of public administrations in Turkey and European Union (EU) countries.