Suriye krizi sürecinde Irak basınında Türkiye algısı
Viewpoint the Iraqi newspapers about Turkey during the Syrian crisis
- Tez No: 405692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Arap Baharı denilen süreçte birçok Arap ülkesinin diktatör liderleri hatta yönetim sistemi değişmiştir. Bu dalgadan etkilenen bir diğer ülke de Suriye olmuştur. Suriye'de cereyan eden bu durumun ve Türkiye'nin bölgedeki rolünün Irak basınında nasıl yansıdığını ve kamuoyunda oluşan Türkiye algısı yapılan bu araştırma ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi, evren ve örneklemi, araştırma sorusu/varsayımlar ve tanımlar gibi okuyucuyu konuya hazırlayıcı nitelikte bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde halk ayaklanmaları ile değişime uğrayan ülkelerden söz edilmiş, Suriye krizi, öncesi ve sonrası Türkiye – Suriye – Irak ilişkilerine yer verilirken üçüncü bölümde de geniş kapsamda Irak basını ve tarihine değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise hükümete ait olan, Irak'ta günlük tirajı en yüksek olan gazetelerden Essabah gazetesi ve diğeri de muhalefete yakınlığı ile tanınan Ezzaman gazetesindeki konu ile ilgili çıkan haber ve köşe yazıları içerik analizi yönteminin dizgeli örneklem tekniği kullanılarak araştırmanın bulguları ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular yorumlandığında, Irak ve Türkiye'nin Suriye krizine yönelik izlediği farklı politikalar gibi, Essabah ve Ezzaman gazeteleri de Türkiye'nin Suriye krizine yönelik tutum ve rolüne farklı yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Dictator leaders of the most Arabic countries and even their governmental systems have been changed during the period called as Arabic Spring. Another country affected by this wave is Syria. All the situations which are occurring at Syria and Turkey's role in this region and how are reflected by the Iraqi media and the view of the public opinion about Turkey have been tried to be revealed by this study. Preliminary information has been allocated for the readers at the first section such as the subject, aim, importance, method, sample, research questions,hypotheses and definitions of this study. The countries undergone change by the civil rebellions have been mentioned at the second section as well as Syrian Crisis, relationships of Turkey, Iraq and Syria before and after the crisis, while the media and history of the Iraq have been covered at the third section in a detailed way. The research findings have been indicated by using method of ( implicit technical analysis by taking samples ) and of the content analysis method of the news and articles published at Essabah that have the highest daily circulations at Iraq, that is official newspaper for Iraqi government, while the Ezzaman newspaper is known relationship with closeness/intimacy to the opposing party as shown at the forth section . While the acquired results are interpreted it is clear that Essabah and Ezzaman newspapers have been approached to the Turkey's role and manner towards to the Syrian Crisis differently such as the politics of Iraq and Turkey towards to Syrian Crisis are different to another ones.