E-ticaret sistemlerinde reklam ürünlerinin Bayes teoremine göre yerleştirilmesi
The placing according to Bayes thorem of advertisement products on e-commerce systems
- Tez No: 406099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte internet kullanımındaki artış internet ortamında yeni bir pazarın oluşmasını sağlamıştır. Bu pazarda yerini alan firmalar e-ticaret ile ürünlerini müşterilerine kolay bir şekilde sunmaktadır. Bu kolaylık e-ticaret yapan firma sayısında ciddi bir artışa neden olmuştur. E-ticaret yapan firmaların karşılaşmış oldukları önemli problemlerden biri de geniş ürün çeşitliliğinden kaynaklı e-ticaret sistemlerini ziyaret eden kullanıcıların istediği ürünü bulmada yaşadığı zorluktur. Kullanıcının ürünler arasında kaybolması, yanlış ürünlerin yanlış kişilere tanıtılmasıyla da doğru orantılı olarak artabilmektedir. Ziyaretçilere doğru ürün reklamları sunmak fikri bu problemi ortadan kaldırmaya yönelik son zamanlarda ortaya çıkan önemli bir konudur. Kullanıcıya özgü, kullanıcının ilgisini çekecek doğru ürün önerileri, müşteri sayısı çok fazla olan ve ürün çeşitliliği yönünden zengin olan firmalara çok büyük katkı sağlayabilecektir. Bu tez çalışmasında e-ticaret ile alışveriş yapan üye ziyaretçilerin ürünler üzerindeki her bir hareketi kayıt altına alınmış ve bu kayıtlar analiz edilerek kullanıcının bir sonraki ürün satın alma veya ürün inceleme ihtimali yüksek olan ürün grubu Bayes Teoremi ile hesaplanmıştır. Kullanıcının ürün alma veya ürün inceleme ihtimali yüksek olan ürün grubunun reklam alanlarına katmanlı ve online bir yapıda yerleştirilmesi sağlanmıştır. Geliştirilen bu yapı ile hem üye ziyaretçilerin satın almayı istedikleri ürünlere ulaşması yönünde hem de e-ticaret yapan firmaların satış oranlarını arttırması yönünde katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Increase in use of internet along with developing technology has provided the forming of a new market in internet environment. Available firms in the market are to easily present products to their customers thanks to e- commerce. The facility has caused to a remarkable increase in number of firms engaged in e-commerce. One of important problems that have faced firms engaged in e-commerce is lost among many products of users visiting e-commerce systems based on broad product range That user wander among products can correspondingly increase with introduction to wrong persons of wrong products. Idea to offer accurate product advertisements to visitors has recently been a significant topic arising in order to remove the problem. Accurate product recommendations to attract the user's attention, to user-specific will provide a huge contribution to firms, which have more customers and have more variety of products. Movements on products of member visitors shopping through e-commerce have been gathered in thesis and product group which user is likely to purchase next have been calculated with Bayesian theorem by analyzing the movements. It is provided that the product group, which user is likely to buy or purchase is situated in a lamellar and online way to advertisement areas. It will be able to contributed that both reaching to products that want to buy the member visitors and increase sales rates of firms in engaged with e- commerce by means of the developed method.