Astragalus sibthorpianus Boiss. bitkisindeki saponinlerin izolasyonu ve karaterizasyonu
Isolation and characterization of saponins from Astragalus sibthorpianus Boiss.
- Tez No: 406479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ARIKAN ÖLMEZ, DOÇ. DR. ÖMER KOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Astragalus bitki türlerinin, saponin içeriklerinden dolayı kolesterol düzenleyici, kanser oluşumunu engelleyici, kanın pıhtılaşmasını önleyici, karaciğeri koruyucu, kan şekerini düzenleyici, bağışıklık sistemini düzenleyici, nöron koruyucu, iltihap giderici ve antioksidan aktivite gösterdikleri bilinmektedir. Bu tezde, endemik bir tür olan Astragalus sibthorpianus Boiss.'in tüm kısımları (kök ve toprak üstü) çalışılmıştır. Bir seri kromatografik yöntem (kolon kromatografisi, ince tabaka kromatografisi, jel geçirgenlik kromatografisi vb.) kullanılarak 2 adet saf saponin izole edilmiştir. Elde edilen saf bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik yöntemlerle (1D ve 2D-NMR, IR, Kütle vb.) 3-O-[b-D-glukopiranozil-(1-2)-b-D-glukuronopiranozil]-3b,22b,24-trihidroksiolean-12-en ve 3-O-b-D-glukopiranozil-b-sitosterol (Daucosterol) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Astragalus plant species are known to exhibit cholesterol regulatory, anticarcinogenic, anticoagulant, liver protective, hypoglycemic, immunomodulatory, neuroprotective, anti-inflammatory and antioxidant properties due to their saponin contents. In this thesis, the whole plant (roots and aerial parts) of Astragalus sibthorpianus Boiss., which is an endemic species, was studied. 2 pure saponins were isolated using a series of chromatographic methods (column chromatography, thin-layer chromatography, gel permeation chromatography, etc.). The structures of the obtained pure compounds were identified as 3-O-[b-D-glucopyranosyl-(1-2)-b-D-glucuronopyranosyl]-3b,22b,24-tri hydroxyolean-12-ene and 3-O-b-D-glukopiranozil-b-sitosterol (Daucosterol) by various spectroscopic methods (1D and 2D-NMR, IR, Mass, etc.)