Akut koroner sendrom tanısı ile başvuran asetilsalisilik asit veya klopidogrel kullanan hastalarda MDR1 ve enos T786C gen polimorfiziminin araştırılması
The i̇nvestigation of MDR1 and enos T786C gene polymorphism i̇n patient use acetylsalicylic acid or clopidogrel who go to hospital with diagnosis of acute coronary syndrome
- Tez No: 406658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GAZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Endotelyal nitrik oksit sentetaz geninde belirlenen mutasyonlardan biri 5' flanking bölgesinde, nükleotid 786'da timidin ile sitozinin yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkar. Bu polimorfik genin eNOS promotor aktivitesi ve NO sentezinde azalmayla sonuçlandığı koroner arter spazmı, KAH ve yaygınlığı, miyokard infarktüsü ve hipertansiyon ile ilişkisi çeşitli çalışmalarda ortaya konmuştur. MDR1 geninin kodladığı P-gp'nin, özellikle 3435C→T gen polimorfizimine sahip bireylerde klopidogrel tedavisi altında tekrarlayan kardiyak olay yaşama ihtimalini arttırdığı gösterilmiştir. Yaptığımız bu çalışmada eNOS ve MDR1 genetik polimorfizimlerinin asetilsalisilik asit ve/veya klopidogrel kullanan akut koroner sendrom hastalarındaki etkilerini inceledik. Asetilsalisilik asit, klopidogrel veya her ikisini beraber kullanan çalışma grubunda olan hastaların eNOS tek gen mutasyonu açsından kontrol grubundan farklı olmadığı saptandı (p=0.931). C/T aleline sahip birey sayısı çalışma grubunda n=16 (38,1%) kontrol grubunda n=18 (%37,5) olarak izlendi. C/C homozigot bireyler ise çalışma grubunda n= 5 kontrol grubunda n=7 olarak izlendi. MDR1 tek gen mutasyonuna sahip bireylerin sayının antiagregan kullanan çalışma grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak farklı olmadığını saptadık (p=0,521). Çalışma grubunda T aleli taşıyan homozigot birey sayısı n=5 (%11.9) kontrol grubunda ise n=7 (%14.6) idi. T aleli taşıyan heterozigot birey sayısı ise çalışma grubunda n=26( %61,9) kontrol grubunda ise n=24 (%50,0) idi. Sonuç olarak çalışmamızda MDR1 ve eNOS tek gen polimorfizminin antiagregan kullanan hastalarda AKS sıklığını artırmadığını, 65 yaş üstü hastalarda MDR1 polimorfizminin antiagregan kullanımına rağmen AKS riskini arttırdığını saptamış olduk. eNOS ve MDR1 birlikteliğinin yaygın damar hastalığı ile birlikte olduğunu ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
One of the mutations identified in the endothelial nitric oxide synthase gene 5 'flanking region, arises from the nucleotide cytosine to thymidine in the displacement of 786. Some studies showed that this polymorphic gene is related to decrease in promotore activity of eNOS and synthesis of nitric oxide, coronary artery spasm, presence and severity of coronary artery disease, myocardial infarction, hypertension. The MDR1 gene encoding P-gp gene, particularly 3435C→T polymorphism, has been shown that individuals taking clopidogrel increase the likelihood of recurrent cardiac events. In this study we investigated effects of eNOS and MDR1 polymorphisms in acute coronary syndrome patients using clopidogrel and/or aspirin. eNOS polymorphism was not different in patients using asetyl salisilic aside, clopidogrel or both of these drugs than control group (p=0.931). The number of patients who had C/T and C/C allel were 16 (38,1%) and 5 in study group and 18 (%37,5) and 7 in control group, respectively. The number of patients with MDR1 single gene mutation had no statistically different into two groups in our study (p=0,521). The number of individuals with the homozygous T allele was 5 (11.9%) in the study group and 7 (14.6%) in the control group, respectively. The number of heterozygous individuals carrying the T allele in the study group was 26 (61.9%) and in the control group, was 24 (50.0%), respectively. In conclusion, we found in our study MDR1 and eNOS polymorphisms are not increase the frequency of acute coronary syndrome in patients using antiagregan drug but MDR1 polymorphism is increase the risk in patients more than 65 years. And we showed MDR1 and eNOS polymorphisms together is related to severity of coronary artery disease.