Mide yerleşimli gastrointestinal stromal tümörlerde açık ve laparoskopik cerrahi yöntemlerinin karşılaştırılması
Open vs. laparoscopic surgery i̇n gastric gastrointestinal stromal tumors
  1. Tez No: 406733
  2. Yazar: EMİR ÇAPKINOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: İnterstisyel Cajal hücrelerinden köken alan Gastrointestinal stromal tümörler (GIST), gastrointestinal sistemin en sık görülen mezenkimal tümörleri olarak bilinmektedirler. İlaç sektöründeki gelişmelere rağmen, cerrahi, bu tümörlerin tedavisinde en önemli basamağı oluşturmaktadır. Amaç: çalışmamızın amacı laparoskopik cerrahinin onkolojik prensiplerden ödün vermeden, mide yerleşimli GİSTlerde güvenle uygulanabileceğini göstermektir. Metod: Çalışmamızda, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 2007 – 2015 yılları arasında açık ve laparoskopik cerrahi yöntemlerle opere ettiğimiz 34 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar, yaş, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, uygulanan cerrahi tipi, operasyon sonrası hastanede kalış süresi, Ki67, CD 117 pozitifliği,postoperatif analjezik kullanım süresi, intraoperatif kan kaybı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda açık grupta 21, laparoskopik grupta 13 hastamız mevcuttu. Medyan yaş ortalamamız 61.1'di. Açık grupta medyan tümör boyutu 5,7 cm, laparoskopik grupta 4,4 cm idi. Aralarında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı. Postoperatif hastanede kalış süresi, postoperatif analjezi ihtiyacı, intraoperatif kan kaybı, oral beslenmeye geçiş süresi laparoskopik grupta istatistiksel anlamlı olarak daha düşük saptandı. Patoloji özelliklerin cerrahi tipini etkilemediği gösterildi. Cerrahi sınırlar incelendiğinde açık grupta 20 hastada , laparoskopik grupta ise 12 hastada cerrahi sınırlar salim olarak değerlendirildi. Laparoskopik grupta , operasyon sonrası herhangi bir kanama, kaçak gibi komplikasyonlara rastlamadık. Sonuç: Mide yerleşimli GİSTlerde, düşük morbidite oranları, yüksek hasta konforu ile laparoskopik cerrahi güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir
Özet (Çeviri)
Introduction: Gastrointestinal stromal tumors (GIST), originating from interstitial Cajal cells, are known as the most common mesenchymal tumors of the gastrointestinal tract. Despite the advancing drug technology, surgical intervention is still the first step of the treatment. Objectives: The primary objective of this study was to show that laparoscopic surgery in experienced hands can be performed safely without compremising oncologic principles and tumour size. Methods: In our study, we retrospectively evaluated 34 patients undergoing surgery in Izmir Katip Celebi University Atatürk Training and Research Hospital General Surgery Department between 2007 and 2015. Patients' age, tumor location, tumor size, surgical technique, length of hospitalization period after surgery, positivity of Ki67 CD34 CD 117 were defined as the prognostic parameters and the patients were evaluated with these parameters. Results: In our study, there were 21 patients in open surgery group and 13 patients in laparoscopic surgery group. Median age was 61,1. Median tumor size was 5,7 cm in open surgery group and 4,4 cm in laparoscopic surgery group. There was no statistically significant difference between them. Postoperative hospital stay, postoperative analgesia need, intraoperative blood loss, oral feeding transition period were found statistically lower in the laparoscopic group. The pathologic features have been shown to not affect the type of surgery. When surgical margins are analyzed, 20 patients in the open group and 12 patients in the laparoscopic group were evaluated with intact surgical borders. Any of the complications such as postoperative bleeding or leak did not occur in the laparoscopic group. Conclusion: Laparoscopic surgery is a safe and effective treatment with low morbidity rates and high patient comfort in gastric localized GISTs.