Endometrium kanseri nedeniyle opere edilen olgularda lenf nodu tutulumunun tümör çapı büyüklüğü ve myometrial invazyon derinliği ile ilişkilendirilmesi
The depth of myometrial invasion and tumor diameter are predictor factors for pelvic and para-aortic lymph node metastasis in endometrial cancer patients who underwent tumor surgery operation including lymphadenectomy
  1. Tez No: 406751
  2. Yazar: HATİCE İŞCANLI
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET HAKAN YETİMALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Endometrium kanseri tanısıyla lenf nodu diseksiyonu içeren tümör cerrahisi operasyonu yapılan hastaların patoloji sonuçları takiplerinde ; lenf nodu tutulumu olan hastalarda uterus myometrial invazyon derinliği ve tümör çapı büyüklüğü değerlendirilerek, lenf nodu tutulumu açısından prediktif değer olup olmadığının saptanması. Materyal ve Metod: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji anabilimdalında 02 Ocak 2015-16 Haziran 2015 tarihleri arasında, endometrium kanseri nedeniyle; lenf nodu diseksiyonu içeren tümör cerrahisi operasyonu(total abdominal histerektomi+ bilateral salpingooferektomi+ lenf nodu diseksiyonu) olan 30-80 yaş aralığındaki 30 hasta ile yapıldı. Çalışma prospektif randomize klinik çalışma formatında planlandı. 'Endometrium kanseri nedeniyle lenf nodu diseksiyonu içeren tümör cerrahisi operasyonu olan hastaların patoloji sonuçları takiplerinde ; lenf nodu tutulumu pozitif olan hastalarda uterus myometrial invazyon derinliği ve tümör çapı büyüklüğü değerlendirilerek, lenf nodu tutulumu açısından prediktif değer olup olmadığına bakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 30 hastanın 15 (%50)'i Evre 1a iken, 5 (%16,7)'i Evre 1b, 2 (%6,7)'si Evre 2, 1 (%3,3)'si Evre 3a, 3 (%10)'ü Evre 3c1, 2 (%6,7)'si Evre 3c2, 1 (%3,3)'i Evre 4a1, 1 (%3,3)'i Evre 4a2 idi. Çalışmaya dahil edilen 30 hastanın 11(%36,6)'inde sadece pelvik lenf nodu diseksiyonu, 19(%63,3)'unda pelvik +paraaortik lenf nodu diseksiyonu yapılırken, sadece paraaortik lenf nodu diseksiyonu yapılan hasta yoktur. 25(%82,3) hastada lenf nodu metastazı saptanmazken, 3(%10) hastada sadece pelvik lenf nodu metastazı, 2(%6,7) hastada pelvik +paraaortik lenf nodu metastazı saptanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 30 hastanın 16(%53,3)'sında myometrial invazyon derinliği ½'den az,14(%46,7)'ünde ½'den fazla olarak saptanırken myometrial invazyon olmayan hasta yoktu. Myometrial invazyon derinliği ½'den fazla olan 14(%46,7) hastanın 5'inde lenf nodu metastazı mevcuttu, miyometrial invazyon derinliği ½'den az olan 16(%53,3) hastada ise lenf nodu metastazı yoktu ve bu istatiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,014). Çalışmaya dahil edilen 30 hastanın 6(%20)'sında tümör çapı 2 cm'den küçük, 24(%80)'inde tümör çapı 2 cm'den büyük olarak saptanmıştır. Tümör çapı 2cm'den büyük 24(%80) hastanın 5'inde lenf nodu metastazı mevcuttu, tümör çapı 2cm'den küçük 6(%20) hastada da ise lenf nodu metastazı yoktu ve istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,553). Lenf nodu metastazı olan 5(%16,7) hastada da myometrial invazyon derinliği ½'den fazla ve tümör çapı 2 cm'den büyüktü. Ayrıca diğer prognostik faktörlerden lenfovasküler alan invazyonu (p=0,022) ve histolojik tip(p=0,023) lenf nodu metastazı açısından belirleyici olarak izlenirken; tümör grade (p=0,122), servikal metastaz (p=1,00), adneksiyel metastaz(p=0,310), intraperitoneal metastaz (p=1,00), malign sitoloji(p=0,167) lenf nodu metastazı açısından belirleyici olarak izlenmedi. Yaş, parite, menapozal durum, DM, HT, sigara kullanımı, tamoksifen kullanım öyküsü, infertilite tedavisi öyküsü gibi klinik özelliklerin de lenf nodu metastazı açısından belirleyici olmadığı izlenmiştir (p=1,000). Sonuç: Endometrium kanseri nedeniyle lenf nodu diseksiyonu içeren tümör cerrahisi operasyonu olan hastaların patoloji sonuçları takiplerinde myometrial invazyon derinliği (>1/2) prognostik faktör olarak lenf nodu metastazı açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunurken ,tümör çapı büyüklüğü (>2cm) lenf nodu metastazı açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca diğer prognostik faktörlerden LVAI ve histolojik tip lenf nodu metastazı açısından belirleyici olarak izlenirken,tümör grade , servikal metastaz ,adneksiyel metastaz, intraperitoneal tümör metastazı,malign sitoloji lenf nodu metastazı açısından belirleyici olarak izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine whether the depth of myometrial invasion and tumor diameter are predictor factors for pelvic and para-aortic lymph node metastasis in endometrial cancer patients who underwent tumor surgery operation including lymphadenectomy . Material and Methods:30 patients who was diagnosed as endometrial cancer and underwent tumor surgical operation (total abdominal hysterectomy, bilateral salpingo-oophorectomy + lymphadenectomy) was included to our study at Izmir Katip Celebi University School of Medicine, Atatürk Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology Department and Izmir Katip Celebi University School of Medicine, Atatürk Training and Research Hospital,Patology Department between 2 January 2015 and 16 june 2015. The study was designed in a prospective randomized clinical trial format.We identified the pathology results for all cases of endometrial cancer who underwent surgery including lymphadenectomy and tried to search whether the depth of myometrial invasion and tumor diameter size were predictor factors for pelvic and para-aortic lymph node metastasis in endometrial cancer. Results:Of the 30 cases 15 (50%) were stage 1a, 5(16,7%) were stage 1b, 2(6,7%) were stage 2, 1(3,3%) was stage 3a, 3(10%) were stage 3c1, 2(6,7%) were stage 3c2, 1(3,3%) was stage 4a1 and 1(3,3%) was stage 4a2.Of the 30 cases ,11(36.6%) had only pelvic lymphadenectomy, 19(63.3%) had pelvic + para-aortic lymphadenectomy;no patient underwent just para-aortic lymph node dissection.14(46,7%) patients had >1/2 myometrial invasion.Of these 14 patients 5 had lymph node metastases. 16(53,3%) patients had 2cm.Of these 24(%80) patients 5 had lymph node metastases. 6(20%) patients had tumor diameter size 1/2 myometrial invasion and tumor diameter size >2cm.Also the other prognostic factors which are LVAI(p=0,022) and histologic type (p=0,023) were searched as being important or not for predicting lymph node metastases and were found to be significant statistically important but tumor grade (p = 0.122), cervical metastases (p = 1.00), adnexal metastasis (p = 0.310 ), intraperitoneal metastases (p = 1.00) and malignant cytology (p = 0.167) were not seen as decisivefor prediction of lymph node metastasis ; the associations were not significant statistically. Clinical features such as age, parity, menopausal status, diabetes, hypertension, smoking, a history of tamoxifen use, a history of infertility treatment were not seen as decisive in terms of lymph node metastasis. Conclusion: Following up the patology results for all cases of endometrial cancer who underwent tumor surgery operation including lymphadenectomy ; depth of myometrial invasion (>1/2cm) as a prognostic factor was significant statistically important ,diameter of the tumor size (> 2cm) was not significant statistically important. In addition, LVAI and histological type were found to be important for predicting lymph node metastases and this associations were significant statistically. Tumor grade, cervical metastases, adnexial metastases, intraperitoneal metastases, malignant cytology were not found to be predicting for lymph node metastasis . There is need for further prospective studies for final conclusions in this topic.