2-benzoksazolinon ve 2-benzotiyazolinon türevleri üzerine kuantum kimyasal çalışmalar
Quantum chemical studies on 2-benzoxazolinone and 2-benzothiazolinone derivatives
  1. Tez No: 200716
  2. Yazar: SELİN HAMARAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEMİR ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalısmada analjezik özellik gösteren bazı 2-Benzoksazolinon ve 2- Benzotiyazolinon türevlerinin fizikokimyasal özellikleri teorik olarak incelenmistir. Elde edilen veriler, deneysel olarak hesaplanmıs aktivite degerleriyle karsılastırılmıs ve uyumu incelenmistir. Moleküllerin fizikokimyasal verileri Hf, S ve Gf degerleri, HOMO ve LUMO enerjileri ile nükleofillik degerleri (n) ve ayrıca atomların nüklofile karsı F(-) ve elektrofile karsı duyarlılıkları F(+) degerleri MOPAC2002 programı ile AM1, PM3 ve PM5 semiempirik yöntemleri kullanılarak hesaplanmıstır. Çalısmamızda incelenen bilesikler için elde edilen sonuçlara göre, teorik hesaplamalar yoluyla, analjezik aktiviteye sahip oldugu bilinen bilesikler ve türevlerinin aktivite degerleri arasında yorum yapılabilecegi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this work physicochemical properties of some analgesic active compounds 2- benzoxazolinone derivatives were computed by using semiempirical methods. The results of the theorical calculations were compared with the experimental analgesic activities. According to the results, we can bring a conclusion that theorical calculations give an opinion in analgesic activities which were obtained from experimental methods.