The effect of trunk position sense and trunk control on lower extremity functionally in children with cerebral palsy
Serebral palsili çocuklarda gövde pozisyon hissi ve gövde kontrolünün alt ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkisi
- Tez No: 755265
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Serebral Palsili (SP) çocuklarda postüral kontrolün yetersizliği, gövde kontrolü ve gövde pozisyon hissini de olumsuz etkileyerek günlük yaşam sırasında gerçekleştirdiğimiz fonksiyonel aktiviteleri de etkiler. Alt ekstremite fonksiyonelliği de postüral kontrolün yetersizliğinden etkilenir. Bu durumda SP'li çocukların gövde kontrolü ve gövde pozisyon hissi ile alt ekstremite fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemek önemlidir. Bu çalışmanın amacı, SP'li çocuklarda gövde pozisyon hissi ve gövde kontrolünün alt ekstremite fonksiyonelliği üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 7-17 yaş aralığında SP tanısı almış, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) seviyesi I –II olan 25 çocuk dâhil edildi. Çocukların demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Çalışmaya katılan çocukların gövde kontrolü Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS) ve Gövde Etkilenim Ölçeği (GEÖ) ile, gövde pozisyon hissi telefonda bulunan Goniometer Pro aplikasyonu ile değerlendirildi. Çocukların alt ekstremite fonksiyonelliğini değerlendirmek için de fonksiyonel mobilite testlerinden olan Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Merdiven İnip Çıkma Testi ve 1 Dakika Yürüme Testi (1DYT) ve fonksiyonel kas kuvveti testlerinden olan 30 Saniye Kalk Otur Testi, Basamağa Düz Adım Alma, Basamağa Yan Adım Alma Testleri kullanıldı. Günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık ve katılım düzeyleri ise Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) ile değerlendirildi. Çalışmanın bulgularına göre, SP'li çocuklarda GKÖS'nin tüm parametreleri ile KMFSS seviyeleri arasında anlamlı ilişki varken, GEÖ ile KMFSS seviyeleri arasında yalnızca GEÖ statik oturma dengesi alt puanında anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Gövde pozisyon hissinin ise alt ekstremite fonksiyonelliği ve fonksiyonel bağımsızlık üzerine etkisi bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak, SP'li çocuklarda alt ekstremite fonksiyonelliğinin belirleyicisi gövde kontrolü iken, gövde pozisyon hissinin belirleyici olmadığı görüldü. Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları ve değerlendirmeleri sırasında, gövde pozisyon hissi ve gövde kontrolünün dikkate alınarak göz ardı edilmemesi alt ekstremite fonksiyonelliği ve fonksiyonel bağımsızlık için önemli katkılar da bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Inadequate postural control in children with Cerebral Palsy (CP) also negatively affects trunk control and trunk position sense, and also affects the functional activities we perform during daily life. Lower extremity functionality is also affected by inadequate postural control. In this case, it is important to examine the relationship between trunk position sense and trunk control and lower extremity functions in children with CP. The aim of this study is to examine the effects of trunk position sense and trunk control on lower extremity functionality in children with Cerebral Palsy. Twenty-five children with a diagnosis of CP between the ages of 7-17 and Gross Motor Function Classification System level I-II were included in the study. Demographic and physical characteristics of the children were recorded. The trunk control of the children participating in the study was evaluated with the Trunk Control Measurement Scale (TCMS) and the Trunk Impairment Scale (TIS), and the sense of trunk position was evaluated with the Goniometer Pro application on the phone. In order to evaluate the lower extremity functionality of the children, the Timed Up and Go Test (TUG), Stair Climb Test (SCT) and 1 Minute Walk Test (1MWT) which are among the functional mobility tests, and the 30 Seconds Sit To Stand Test, and Step Up Test and Lateral Step Up Test which are among the functional muscle strength tests, were used. The levels of independence and participation in activities of daily living were evaluated with the Pediatric Functional Independence Measure (WeEFIM). According to the findings of the study, there was a significant relationship between all parameters of GKSS and KMFSS levels in children with CP, while a significant relationship was found between GES and KMFSS levels only in the GES static sitting balance sub-score (p0.05). In conclusion, trunk control was the determinant of lower extremity functionality in children with CP, but trunk position sense was not. During physiotherapy and rehabilitation practices and evaluations, not ignoring trunk position sense and trunk control will make important contributions to lower extremity functionality and functional independence.