Belediyelerin eğitime katkılarının analizi: İstanbul örneği
Analysis of municipalities' educational supports: Istanbul sample
  1. Tez No: 407136
  2. Yazar: HABİL TAMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 2009 – 2012 yılları arasında İstanbul'da belediyelerin eğitime katkılarının analizini gerçekleştirmektir. Yöntem: Bu çalışma betimsel bir araştırmadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden dokuman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan dokümanlar; 2009-2012 yılları arasında geçerli 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, Milli Eğitim Şura Kararları, başat siyasi partilerin programları, belediyelerin yıllık faaliyet raporları, Okullar Hayat Olsun Protokolü'dür. Sonuçlar: Belediyelerin kanuni yükümlülükleri, siyasi parti programları, Şura tavsiye kararları, belediyelerin yıllık faaliyet raporları incelendiğinde belediyelere düşen eğitim görevlerinin; eğitim kurumlarına arsa tahsisi, eğitim kurumlarının fiziki olanaklarını oluşturmak, bunların bakım – tamirini yapmak, kurumlara ve eğitim paydaşlarına malzeme – hizmet sağlamak, finansman konusunda katkıda bulunmak, destekleyici örgün öğretim faaliyetleri tertip etmek, yaygın öğretimi geliştirmek ve istihdama uygun eğitimler düzenlemek olduğu görülmektedir. Belediyeler kanunda ifade olunduğu üzere maddi durumlarına ve ihtiyaçların ivediliğine göre sorumluluklarını yerine getirmekte, kanunla zorunlu kılınmamış yerel ihtiyaçların giderilmesinde büyük bir azim göstermektedir. Fakat ülkemiz merkeziyetçi bir yapıya sahip olduğundan yerel yönetimlerin eğitimle ilgili faaliyet alanları dardır, bu faaliyetlerin, tam manasıyla, ihtiyaçları ivedilikle fırsata çevirebilmesi söz konusu değildir. İhtiyaçların zamanında giderilmesi, ortaya çıkmadan tespit edilerek ivedilikle uygulanması için, yerel yönetimlere, uygulamanın yanında, ihtiyaç tespiti, planlama ve programlama ve Batı'dakiler üzere rehberlik etme – denetlemede de söz hakkı, yasal dayanaklarıyla tanınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to perform an analysis of municipalities centribution education in İstanbul. Method: This study is a descriptive are. İn this study analysis of documents methot has been emplayed. The abtained data has been analysed with centent analysis method. Act of minicipalities encoded 5393, decisiens of National Education Councils, programs of dominant portres, annval reports of minicipalitres and é“protocal of Okullar Hayat Olsun”are the employed documends throughout the study. Conslusion: When the official resgensibilities of minicipalitre programs of partiesi aduces of Councils and annval reports of minicipalitres are analysed are providing and for educational facilities equipping and refining them also supplying material and service,contribution to finance,organising supplemantary courses, imprening general education and organising educational envirenment that is benefical for current employment situativen. Municipatities are serving suitably in terms of the act and the priority of the needs and also trying their best to ansver all needs that are not stated in the cet. But as our country is centralist are, the educational freld of local services is limited and the activities of these services just cannet answer all those needs urgantly. In order to answer the needs on time or foster then down before emerning, the local services should be logaly anthorised in determining needs, planning, programming, guiding, over Westwrners aand cheeking beside practicing.