Customer satisfaction in business - to - customer (B2C) e-commerce: A comparative study of Turkey and Pakistan
Firmadan tüketiciye (B2C) e - ticarette müşteri tatmini: Türkiye ve Pakistan üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 407155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnternet ortaya çıkışından itibaren her yönden dünyayı etkilemiş ticari, finansal ve daha birçok açıdan ekonomik ortamı ve iş yapış şeklini dönüştürmüştür. E-Ticaret ise internete göre nispeten daha yeni bir olgudur ve bu çalışma Pakistan ve Türkiye'deki firmadan son tüketiciye e-ticarette müşteri memnuniyetini etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Çalışmada veri toplama konusunda kullanılan yöntem anket yaklaşımıdır. Toplamda 205 adet anket Google anket özelliği ile doldurulmuş olup bunlar ve Pakistan'da özellikle Lahor'dan ve Türkiye'den çoğunlukla İstanbul'dan olmak üzere her iki ülkeden 50'şer adettir. Çalışmada öncelikle tanımsal istatistik kullanılarak her iki ülke için e-ticaret müşteri memnuniyetini etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Bir sonraki aşamada ise iki ülkenin sonuçları bağımsız t-testi yöntemi kullanılarak e-ticaret müşteri memnuniyetini etkileyen faktörler açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmanın bulguları, e-ticaret müşteri memnuniyetini etkileyen faktörlerin Pakistan ve Türkiye için bazı konularda benzerlik göstermekle birlikte birçok alanda farklılık gösterdiği, iki ülke arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The World Wide Web and the medium of internet have invaded the world from all directions and it has transformed the business and economies into series of electronic financial transactions. E-Commerce is a relatively new born phenomenon and this study explores into the realm of Business-to-Customer e-commerce customer satisfaction in Pakistan and Turkey. The methodology used to extract primary data is the contingency valuation approach; questionnaire. In total 205 Questionnaire were filled and collected online which constituted 110 surveys from Pakistan specifically from Lahore and 95 surveys from Turkey specifically from Istanbul. The study uses descriptive analysis and also two sample t-test to test the hypothesis of the study which is that there is no difference in the levels of Business-to-customer e-commerce customer satisfaction in Pakistan and Turkey. The findings of the study reveal that there is no significant difference between the levels of Pakistan and Turkey as the individual factors affecting e-commerce customer satisfaction do not differ in intensity. There are few differences but mainly the countries are on converging paths in this context.