Ulusal kültürün örgüt kültürü ve paternalist liderlik algısı üzerindeki etkisi
The effects of national culture on organizational culture and paternalistic leadership perception
- Tez No: 407285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ GÖKHAN ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışması ile ulusal kültür, örgüt kültürü ve doğu kültürüne özgü bir liderlik modeli olan paternalist liderlik tarzı arasındaki etkileşimlerin kuramsal ve görgül olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. İlgili yazın taraması sonucunda ortaya çıkan üç araştırma sorusuna yanıt arayabilmek amacıyla kuramsal bir model oluşturulmuş ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Bu doğrultuda Nevşehir'de faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmesi çalışanlarına yönelik kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada sözü edilen kavramlar arasındaki etkileşimler ise korelasyon ve çoklu regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre kolektivizm ve belirsizlikten kaçınmanın klan kültür üzerinde pozitif yönlü; güç mesafesi, erillik ve belirsizlikten kaçınmanın hiyerarşi kültürü üzerinde pozitif yönlü; güç mesafesi ve belirsizlikten kaçınmanın adhokrasi kültürü üzerinde negatif yönlü; erilliğin pazar kültürü üzerinde pozitif yönlü; kolektivizm ve belirsizlikten kaçınmanın paternalist liderlik üzerinde pozitif yönlü bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca klan, hiyerarşi ve pazar kültürü ile paternalist liderlik arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken; adhokrasi kültürü ile paternalist liderlik arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal theoretically and empirically interactions between national culture, organizational culture and paternalistic leadership which is specific to eastern cultures leadership model. A theoretical model was set and research hypotheses were developed in order to find answers to the three research questions that arise as a result of the relevant literature review. In this regard, a comprehensive study was carried out for four and five star hotels workers operating in Nevşehir. As for the interactions between the concepts which are mentioned in the study were analyzed through correlation and multiple regression analyzes. According to the findings of the research, collectivism and uncertainty avoidance have positively effects on clan culture; power distance, masculinity and uncertainty avoidance have positively effects on hierarchy culture; power distance and uncertainty avoidance have negatively effects on adhocracy culture; masculinity has positively effect on market culture; collectivism and uncertainty avoidance have positively effects on paternalistic leadership. Besides, while there are positively significant relationships between clan, hierarchy, market culture and paternalistic leadership, it is determined negatively relationship between adhocracy and paternalistic leadership.